Wielkanoc dla ubogich, bezdomnych, odrzuconych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:33
W Wielkanocną Niedzielę Polacy zasiądą do śniadania, już drugi rok z rzędu ze względu na pandemię w wąskim gronie rodzinnym. Ale są tacy, którzy nie mają z kim, a nawet gdzie zasiąść. Są też ludzie, którzy dbają, by przynajmniej część osób biednych poczuła świąteczną atmosferę. Dla ubogich, bezdomnych, odrzuconych są organizowane różne akcje wsparcia i przekazywania paczek z żywnością.
Zdjęcie ilustraacyjne
Zdjęcie ilustraacyjneFoto: Ocskay Mark/shutterstock

Bezdomny1200.jpg
Pomoc dla bezdomnych. "To jest ciężki czas dla tych osób"

W Rzeszowie ubodzy już dostali wsparcie. Caritas przygotowała tysiąc paczek. Dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ksiądz Piotr Potyrała zapewnia, że były to bogate paczki. W paczkach były potrawy typowo świąteczne, jak wędliny czy żurek, zestawy żywnościowe, a nawet słodycze i herbata. - Łącznie 16 produktów - mówi. Każdy dostał również drugą paczkę ze środkami czystości, które mogą pomóc w świątecznych porządkach. Obdarowani przyznawali, że paczki są dla nich dużym wsparciem.


Posłuchaj
02:43 Jedynka-1-04-2021-cztery-pory-roku-paczki.mp3 Paczki dla bezdomnych, ubogich i potrzebujących (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W Warszawie bezdomni zawsze mogą liczyć na pomoc Fundacji Kapucyńskiej. Milena Barysz z fundacji zwraca uwagę, że ze względu na pandemiczne uwarunkowania nie są organizowane spotkania. Drugi rok nie ma już rekolekcji wielkopostnych, nie będzie też świątecznego śniadania. Przez cały rok przez 7 dni w tygodniu wydawane są ubogim posiłki, a te wielkanocne dania będą świąteczne, zaś paczki będą większe. 

W Białymstoku od kilku lat śniadanie dla samotnych, ubogich i bezdomnych organizują wspólnie Fundacja Rodziny Czarneckich, Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia. Dominika Czarnecka zwraca uwagę, że w czasie pandemii uznano, że nie można zostawić bez wsparcia osób, którym takiego wsparcia udziela się od siedmiu lat. Wszyscy podopieczni będą mogli zgłosić się po świąteczną paczkę do zespołu szkół w sobotę od godziny 10. O przestrzeganie rygorów koronawirusowych zadbają żołnierze WOT.

Paczki dla podopiecznych rozdaje Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które działa w pięciu miastach Polski. Wolontariusze chodzą do domów osób sędziwych i nawiązują z nimi rozmowę. To rozmowa na dystans. Ponieważ przeważnie osoby te są już wykluczone cyfrowo, więc wolontariusze przynoszą ze sobą laptopa i telefon komórkowy i pomagają nawiązać kontakt, aby senior czy seniorka mógł porozmawiać z bliskim bądź znajomymi. - Rozszerzamy działalność, aby objąć opieką nie tylko mieszkańców dużych miast - mówi Joanna Mielczarek, przedstawicielka stowarzyszenia. Zachęca, aby osoby gotowe do wolontariatu nawiązały ze stowarzyszeniem kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 do 14.00 pod numerem telefonu 600 615 110.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Rozmawiał: Roman Czejarek

Gość: Joanna Mielczarek (Stowarzyszenia mali bracia Ubogich)

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 1.04.2021

Godzina emisji: 9.14

ag


Czytaj także

Śniadanie dla samotnych, ubogich i bezdomnych

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 14:53
Jeśli ktoś może spędzić święta z bliskimi i przy wielkanocnym stole podzielić się jajkiem to bardzo dobrze. Ale są osoby, które nie mają takich możliwości. Dla niech właśnie siostry z Krakowa organizują świąteczne śniadanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Doktorant" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej. [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 23:10
Jego historia to gotowy scenariusz na film o dziwnych meandrach ludzkiego losu, o upadkach, ale też sile człowieka do odbicia się od dna. Pan Paweł urodził się w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. Na UW ukończył antropologię kultury i rysowała się przed nim kariera naukowa, ale ożenił się i postanowił znaleźć bardziej intratną pracę. Znalazł ją w Cepelii, na stanowisku głównego specjalisty. Z czasem został tam rzecznikiem prasowym.
rozwiń zwiń