Zoo to przede wszystkim troska o zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:04
Ogród zoologiczny to nie rozrywka dla dorosłych i dla dzieci oraz kontakt z egzotyczną naturą. Te placówki dbają przede wszystkim o zagrożone gatunki zwierząt. - Chodzi o stworzenie im takiej enklawy szczęśliwości, jeśli w naturze nie mogą żyć albo wymierają - mów Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: facebook.com/wroclawskiezoo/

1200_Sabina_EN.jpg
Pijany mężczyzna podtapiał niedźwiedzicę. Zwierzęta czeka przeprowadzka

Andrzej Kruszewicz podkreśla, że to podstawowe zadanie i jest ono koordynowane na skalę międzynarodową. Ale ogrody realizują też inne cele. Są miejscem edukacji i badań naukowych na zwierzętach, które trudno przeprowadzić w naturze. Warszawskie zoo spełnia jeszcze jedną rolę, co jest wyjątkiem w skali Europy. - To rehabilitacja dzikich zwierząt - wyjaśnia gość Programu 1 Polskiego Radia.


Posłuchaj
08:41 Jedynka-8-04-2021-cztery-pory-roku-zoo.mp3 Andrzej Kruszewicz opowiada o rolach, jakie spełniają ogrody zoologiczne (Cztery pory roku/Jedynka)

 


tygrys.jpg
"Tygrysowi było smutno" - reportaż Ewy Michałowskiej

Do ośrodka są przyjmowane bezkręgowce, płazy i gady, bardzo często skonfiskowane przez policję albo służby celne. Jest też azyl dla ptaków, który w ubiegłym roku przyjął 6,5 tys. pacjentów. Dyrektor cieszy się, że idea rehabilitacji zwierząt spodobała się, bo na wzór ich ośrodka powstało 70 podobnych miejsc w całej Polsce, choć oczywiście na mniejszą skalę.

Andrzej Kruszewicz zauważa, że do ptasiego azylu często trafiają osobniki, które nie powinny tam się znaleźć. Podkreśla, że zaczął się sezon lęgowy, a to czas, kiedy trafia do nich najwięcej ptaków. - Część z nich wychodzi z gniazda, a jeszcze nie nauczyły się latać, ludzie zaś myślą, że potrzebują pomocy i je zabierają - wyjaśnia. Ten proceder ornitolodzy nazywają ptakokidnapingiem. Dlatego, jeśli ktoś zauważy takiego ptaka, powinien to zgłosić do ekopatrolu, działającego przy Straży Miejskiej. W Warszawie należy telefonować pod numer 986. Patrol jest pomocny nie tylko w przypadku ptaków, ale wszystkich innych zwierząt też.

Dyrektor radzi, aby podczas pobytu w zoo nie zaczepiać i nie drażnić zwierząt, a przede wszystkim nie karmić ich. - Potem zwierzę choruje, a my nie wiemy dlaczego - wyjaśnia.

8 kwietnia to Dzień Miłośników Ogrodów Zoologicznych.

Ogrody zoologiczne mają bardzo długą tradycję. W Egipcie i Chinach były znane już ok. 2 tys. lat temu, choć pod inną nazwą. Były obiektami dumy i rozrywki władców. Pierwszy zwierzyniec w Warszawie powstał przy ogrodach królewskich w XVII wieku za czasów Wazów. Został upamiętniony przez Henryka Sienkiewicza w Potopie, kiedy właśnie tam z małpami walczył pan Zagłoba. Na profesjonalny ogród zoologiczny stolica musiała czekać do okresu międzywojennego. O tym, jak powstawał, opowiada Agata Borucka.


Posłuchaj
03:02 Jedynka-8-04-2021-cztery-pory-roku-historia-zoo.mp3 Historia warszawskiego ogrodu zoologicznego (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Jan Żabiński. Jego zoo było azylem dla ludzi i zwierząt

Warszawskie zoo – pełna uroku menażeria na Pradze

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Andrzej Kruszewicz (dyrektor ogrodu zoologicznego w Warszawie)

Data emisji: 8.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.36

ag


Czytaj także

Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 20:05
11 marca obchodzimy Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych. Z tej okazji w "Jedynce Dzieciom" powędrowaliśmy do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak odnaleźć wiosnę w warszawskim ZOO

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:18
W dniu 93 urodzin warszawskiego ogrodu zoologicznego, Królik Filip i Lew Leopold spędzają podwieczorek w towarzystwie Joanny Piotrowskiej, znanej jako Wiewiórka Julka ze stołecznego ZOO. Zdradzą m.in. która zwierzęca rodzina powiększy się na wiosnę, a także jak wyglądały początki tego miejsca.
rozwiń zwiń