Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Image Point Fr/Shutterstock.com

Posłuchaj
02:05 Jedynka/Poradnik koronawirus - 9.04.2021 Mam szczepienie na koronawirusa, ale źle się czuję. Co robić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak przypomniała w Programie 1 Polskiego Radia specjalistka chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska, w punkcie szczepień pacjent wypełnia specjalny kwestionariusz.

O tym, czy otrzyma dawkę szczepionki, ostatecznie decyduje lekarz [od II kwartału tego roku kwalifikować do szczepień będą również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych]. 

- Według mnie, jeśli słuchaczka nie ma gorączki, absolutnie może się szczepić - podkreśliła ekspert.

 

szczepienie szczepionka pap 1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - serwis specjalny

Warto mieć na uwadze, że można odwołać wizytę (pierwsza dawka szczepienia) i umówić się na nowy termin. 


💉 Jakie są przeciwwskazania do szczepienia❓ 🤔 Zobacz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące szczepienia przeciw #COVID19. #SzczepimySię Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej ⤵️⤵️⤵️

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Czwartek, 8 kwietnia 2021

Czytaj także:


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu. Na szczepienie zarejestrować się można na kilka sposobów, m.in. dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent otrzymuje potwierdzenie, że został zaszczepiony.Jak się zarejestrować na szczepienie poprzez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 9.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Dlaczego osoby zaszczepione na koronawirusa wciąż muszą nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:07
- Co nam daje szczepionka przeciwko COVID-19, skoro osoby zaszczepione i tak muszą chodzić w maseczkach? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Sutkowski o COVID-19: nie dbamy o podstawowe rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 11:34
Dr Michał Sutkowski zwraca uwagę, że Polacy lekceważą koronawirusa. - Nie dbamy o DDM i o kontakty, spotykamy się częściej i z większą liczbą osób, nie używamy masek - mówi prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Podkreśla, że przepisy przeciwepidemiczne łamane są nagminnie w całej Polsce.
rozwiń zwiń