"Doktor Google" nie zawsze postawi trafną diagnozę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 12:09
Pandemia spowodowała, że wielu Polaków niechętnie chodzi do lekarzy. Porad na dręczące ich dolegliwości szukają w sieci. Są takie strony, na których po wpisaniu wieku, płci, obciążeń i symptomów oraz po wypełnieniu ankiety dostaje się wskazówki, co może takiej osobie dolegać. Na szczęście z zastrzeżeniem, żeby pójść do lekarza. A w gabinecie pacjent często oczekuje potwierdzenia swojej tezy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Olena Yakobchuk

kaszel przeziebienie choroba 1200.jpg
Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Na jednym z portali internetowych lekarka opisała wizytę nastolatki, która twierdziła, że jest ciężko chora, bo w nocy ma skurcze łydek. Po konsultacjach w "wujkiem Google" zdiagnozowała u siebie nadciśnienie, cukrzycę i miażdżycę. Okazało się, że ma lekki niedobór magnezu i jest lekko zestresowana.


Posłuchaj
04:03 Jedynka-9-04-2021-cztery-pory-roku-doktor-google.mp3 Doktor Google nie zawsze stawia właściwą diagnozę (Cztery pory roku/Jedynka)

 


nietoperz 1200 free
W jaki sposób wybuchła pandemia? "Są cztery hipotezy"

Dr Anna Brzezińska, internista, przyznaje, że już co trzeci pacjent przychodzi do niej z diagnozą i planem badań, które chciałby zrobić. Te tendencje były już widoczne przed pandemią, która je tylko nasiliła. Może się zdarzyć, że drzwi przychodni są zamknięte i trudno się dodzwonić, aby uzyskać teleporadę, ale wtedy trzeba wspomóc się np. telefonem na infolinię, a nie diagnozować się za pośrednictwem internetu.


Posłuchaj
07:05 Jedynka-9-04-2021-cztery-pory-roku-samoleczenie.mp3 Samoleczenie może być groźne dla zdrowia (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia, dostęp do "doktora Google" jest łatwiejszy. - Ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wiedza "doktora Google" często nie jest oparta na faktach medycznych - ocenia. Chyba że korzystają z portali typowo medycznych, ale trzeba wiedzieć, do jakiego portalu się zalogować, a takiej wiedzy - według niej - w społeczeństwie nie ma.

Lekarze doceniają pacjentów, którzy sami się diagnozują i wykryją u siebie jakieś guzy, zmiany skórne, czy złe wyniki badań. Ale zamiast leczyć się na własną rękę, powinni skontaktować się z lekarzem. - Staramy się takiemu pacjentowi pomóc, poszerzyć diagnostykę, żeby pomóc mu leczyć te chorobę - wyjaśnia. Przestrzega przed samoleczeniem i stawianiem diagnozy po podaniu tylko niektórych objawów, bo można w internecie dostać błędną diagnozę.

Groźne może być także łykanie lekarstw na własną rękę. Radzi, aby zawsze konsultować farmakoterapię z lekarzem albo farmaceutą, który też ma dużą wiedzę lekarską. Włączenie farmakoterapii łączy się bowiem z konsekwencjami.

[Poradnik koronawirus]

Czytaj także:

***

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: dr Anna Brzezińska (internista)

Data emisji: 9.04.2021

Godzina emisji: 9.43

ag