Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:50
- Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 może wystąpić podrażnienie wątroby, a w konsekwencji żółtaczka? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/insta_photos

Posłuchaj
02:12 Jedynka - Cztery pory roku 12.04.2021 poradnik koronawirus Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Specjalistka chorób zakaźnych prof. Anna Boroń-Kaczmarska podkreśliła, że wśród działań niepożądanych szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 nie znajdziemy podrażnienia wątroby i żółtaczki. - Nie obserwowano właściwie nigdy przy żadnym szczepieniu takich powikłań - powiedziała.

szczepienie szczepionka pap 1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - serwis specjalny

Po przyjęciu szczepionki na koronawirusa, tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanego odczynu po szczepieniu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie, bądź jakimkolwiek innym lekarzem i poinformować o odbytym szczepieniu.Należy pamiętać, żeby nie opuszczać punktu szczepień od razu po zaszczepieniu. Powinniśmy posiedzieć w przeznaczonym do tego miejscu, np. w poczekalni, ok. 15-30 minut. Jeśli w tym czasie wystąpiłyby jakieś problemy ze zdrowiem, wówczas możemy liczyć na natychmiastową interwencję personelu medycznego.

Czytaj także:


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu. Na szczepienie zarejestrować się można na kilka sposobów, m.in. dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent otrzymuje potwierdzenie, że został zaszczepiony.Jak się zarejestrować na szczepienie poprzez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 12.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Dlaczego osoby zaszczepione na koronawirusa wciąż muszą nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:07
- Co nam daje szczepionka przeciwko COVID-19, skoro osoby zaszczepione i tak muszą chodzić w maseczkach? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń