Katar i przeziębienie. Czy wtedy możemy zaszczepić się przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 14:42
Do końca kwietnia polski rząd planuje wykonać 20 milionów szczepień przeciwko COVID-19. W związku z tym wśród naszych słuchaczy, którzy czekają na przyjęcie szczepionki, pojawia się coraz więcej pytań. Co powinniśmy zrobić, jeżeli tuż przed szczepieniem mamy katar? Kiedy warto rozważyć kontakt z lekarzem? Czy wcześniej musimy sprawdzić, czy byliśmy zakażeni?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Alexander Raths/shutterstock

koronawirus lotnisko 1200 shutterstock.jpg
Koronawirus zostanie z nami na zawsze? Ekspert: wirus nie znika, ma swoje naturalne rezerwuary
Posłuchaj
02:40 Jedynka/Cztery pory roku - 10.12.2020 koronawirus poradnik Czy można się zaszczepić, kiedy jesteśmy przeziębieni? (Jedynka/Cztery pory roku)

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował podczas poniedziałkowej konferencji, iż w zeszłym tygodniu, "przekroczyliśmy w ciągu 7 dni, mimo tego, że to był tydzień świąteczny, milion szczepień". - To jest właśnie dowód na to, że planujemy przyspieszenie, że już przyspieszamy i że w kolejnych tygodniach również mamy takie ambitne plany - powiedział.

W tym tygodniu - dodał - również "zamierzamy wykonać ponad milion szczepień". - Do końca kwietnia, zgodnie z deklaracjami złożonymi przez pana premiera, wykonamy 20 mln szczepień - oświadczył szef KPRM.

Co zrobić, kiedy jesteśmy przeziębieni?

Część słuchaczy Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy przeszkodą w przyjęciu szczepionki może być przeziębienie, m.in. katar bądź ból gardła. Czy w takim przypadku można będzie się zaszczepić?

- Zawsze decyduje o tym lekarz. Sam katar nie jest takim przeciwwskazaniem. Tym bardziej, że może to być katar, który jest katarem alergicznym i może być katarem całorocznym, ale równocześnie nie być katarem infekcyjnym. Jeżeli natomiast jest to ostra choroba gorączkowa, to pojawia się przeciwwskazanie czasowe - mówi dr Michał Sutkowski.

Badanie na koronawirusa

Kolejna słuchaczka martwi się również, że miała objawy zakażenia koronawirusem, ale nie wykonała testu. Czy przed szczepieniem powinna zatem dowiedzieć się, czy była zakażona?

- W kontekście szczepień nie ma potrzeby wykonywania żadnych badań, ponieważ osoby, które przechorowały koronawirusa też mogą, a nawet powinny, zaszczepić się - odpowiada dr Michał Sutkowski.

Jeżeli jednak chcemy dowiedzieć się, czy mieliśmy kontakt z COVID-19, możemy zdecydować się na badania serologiczne, które są wykonywane prywatnie.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadziła: Joanna Racewicz 

  Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

  Data emisji: 12.04.2021

  Godzina emisji: 10.23

  DS/PR24

  Czytaj także

  Test na koronawirusa z marketu. Czy warto wydać pieniądze?

  Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:34
  - Zwykle te testy są wiarygodne. Powiedzą nam, że mieliśmy przeciwciała w klasie IgM albo w klasie IgG, albo w obu tych klasach naraz. Pytanie tylko: co nam ta wiedza da? - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Jakie objawy mogą wystąpić po szczepieniu, jeżeli mieliśmy COVID-19?

  Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 12:00
  - Czy przed planowanym szczepieniem powinnam zrobić wymaz na obecność koronawirusa? Wtedy przy dodatnim wyniku nie będę się szczepić. Gdybym nie wiedziała o zakażeniu, to objawy poszczepienne mogą być większe i bardziej dokuczliwe? - dopytuje słuchaczka radiowej Jedynki. Nasz ekspert wyjaśnia, co należy zrobić w takim przypadku.
  rozwiń zwiń