Specjalny projekt przeciwko cyberprzemocy. Pomoże uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 12:07
Instytut im. Stanisława Lema rozpoczął rekrutację do projektu "Ogarnij hejt". - Uczymy w nim metod walki z cyberprzemocą. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów, jak również dla rodziców i nauczycieli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu. W jaki sposób można wziąć udział w tym programie?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

shutterstock_pracownik pracodawca1200.jpg
Czy pracodawca ma prawo udostępnić informacje o szczepieniu pracownika?
Posłuchaj
05:39 Jedynka/Cztery pory roku - 14.04.2021 cyberprzemoc Raport Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej dotyczący cyberprzemocy pokazuje, że dwóch na trzech uczniów spotkało się z tym problemem (Jedynka/Cztery pory roku)

Jedną ze złych rzeczy w internecie, jest hejt, którego w sieci jest naprawdę sporo. - Stanisław Lem powiedział kiedyś, że bez wyjątku każda nowa technologia ma awers korzyści i zarazem rewers nowych, nieznanych dotąd bied. Tą biedą w dzisiejszych cyfrowych czasach jest właśnie cyberprzemoc - zauważa Jakub Płodzich.

Akcja skierowana do szkół

Z problemem cyberprzemocy postanowił zmierzyć się Instytut im. Stanisława Lema, który już w 2019 roku rozpoczął projekt "Ogarnij hejt". Przez ponad rok przeszkolono około 25 szkół i przeszło 3000 uczestników. Teraz przyszła kolej na następny etap tego programu. - Mamy 30 miejsc. Szkołę może zgłosić rodzic, może nauczyciel, ale może też uczeń. Zapraszamy, bo tych miejsc bardzo szybko ubywa - mówi Jakub Płodzich.

- Uczymy przede wszystkim metod walki z cyberprzemocą. Zajęcia kierowane są zarówno do uczniów, jak i do rodziców oraz nauczycieli. Ten projekt jest rzeczywiście inny niż wcześniejsze, które koncentrowały się tylko na komunikacie dla uczniów, a więc ewentualnych ofiar albo sprawców cyberprzemocy. Idziemy z tym szerzej, ponieważ wiemy, że ten problem trzeba podjąć właśnie szerzej, komunikując go uczniom i rodzicom, aby potrafili diagnozować problemy związane z cyberprzemocą i później je rozwiązywać - tłumaczy Jakub Płodzich.

W projekcie będą uczestniczyć uczniowie klas VI, VII i VIII szkół podstawowych, dla których przewidziano po 6-8 godzin lekcyjnych zajęć. Z kolei warsztaty szkoleniowe dla rodziców i nauczycieli będą wynosić po 1,5 godziny.

Tragiczne skutki cyberprzemocy

- Raport Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej dotyczący cyberprzemocy pokazuje, że dwóch na trzech uczniów spotkało się z tym problemem. Natomiast jeden na trzech nigdy o nim nie powiedział nikomu, czyli nie czuł partnera do rozmowy w rodzicu, ani w nauczycielu. Tym samym problem w nim został, zbierał się bardzo często metodą kuli śnieżnej i kumulował. W mediach mamy coraz więcej doniesień o tragicznych skutkach cyberprzemocy i hejtu, gdzie dzieci podejmują niestety udane próby samobójcze. Bardzo często też te próby są nieudane lub dochodzi do samookaleczeń - mówi Jakub Płodzich.

Gość Jedynki dodaje, że temat cyberprzemocy często nie jest podejmowany przez nauczycieli, ponieważ ci nie czują się kompetentni bądź nie mają odpowiednich narzędzi. Z kolei rodzice często traktują tablety i smartfony jako możliwość kupienia sobie wolnego czasu w obowiązkach związanych z wychowywaniem dzieci.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Jakub Płodzich (dyrektor Instytutu im. Stanisława Lema)

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 9.40

DS

Czytaj także

Zoo to przede wszystkim troska o zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:04
Ogród zoologiczny to nie rozrywka dla dorosłych i dla dzieci oraz kontakt z egzotyczną naturą. Te placówki dbają przede wszystkim o zagrożone gatunki zwierząt. - Chodzi o stworzenie im takiej enklawy szczęśliwości, jeśli w naturze nie mogą żyć albo wymierają - mów Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Domowa biblioteka. Co zrobić z niepotrzebnymi i już przeczytanymi książkami?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:30
Wiele domowych bibliotek z czasem się rozrasta i wiosna to dobry czas na przewietrzenie księgozbioru i pozbycie się niepotrzebnych i już przeczytanych książek. Ale co z nimi zrobić? Wyrzucić trochę szkoda. A może oddać? 
rozwiń zwiń