Jak odróżnić prawdziwą wiadomość od fake newsa?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 13:38
Wielokrotnie przeglądając informacje przekazywane w internecie bądź podawane dalej przez znajomych, można natknąć się na zadziwiające doniesienia, które wydają się wiarygodne. Często z czasem okazuje się, że to rozpowszechniane kłamstwa. - Kłamstwo jest zawsze atrakcyjniejsze od prawdy i to jest siła fake newsa - podkreśla prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Georgejmclittle / shutterstock

shutterstock PhotoStockPhoto biuro komputer praca kobieta 1200.jpg
BSafe. Jak ustrzec się przed zalewem fake newsów?

Nie tak dawno wysyp fake newsów nastąpił po zablokowaniu Kanału Sueskiego przez kontenerowiec "Ever Given". W internecie pojawiły się plotki wskazujące, że winna temu zdarzeniu jest pierwsza egipska kapitan Marwa Elselehdar. Edytowane zdjęcia i fałszywe konta w mediach społecznościach rozsiewały kłamstwa na coraz szerszą skalę. 29-latka nie wie, kto zapoczątkował plotki i obawia się, że mogły one zrujnować jej reputację. Kobieta twierdzi, że została fałszywie oskarżona tylko dlatego, że jest kapitanem płci żeńskiej. Szybko się okazało, że kontenerowcem dowodził mężczyzna, sternikiem też był mężczyzna i to oni tak prowadzili statek, że zablokował ważną przeprawę.


Posłuchaj
08:18 Jedynka-14-04-2021-cztery pory-roku-fake-newsy.mp3 Jak bronić się przed fake newsami? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


fakenews 1200 free
#FakeHunter - polowanie na fake newsy w czasach pandemii koronawirusa

Żeby walczyć z wrogiem, trzeba go poznać. Prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska zwraca uwagę, że w tej historii wszystko wspomagało dystrybucję fake newsa, bo nie dość, że obiektem ataków była pani kapitan, to jeszcze młoda i urodziwa. - Wszystko składało się w stereotypy, które tworzyły dość logiczną całość, a po drugie było atrakcyjne - mówi. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazuje, że aby mógł zaistnieć fake news, tak jak plotka, musi być atrakcyjny, odnosić się do aktualnej sytuacji, musi być tak skonstruowany, żeby być wiralem, czyli wirusowo rozprzestrzeniać się wśród osób, które nie będą sprawdzać jego wiarygodności.

Ekspert zwraca uwagę, że informacje, zwłaszcza te kontrowersyjne powinny być weryfikowane przez osoby i podmioty, które powinny instytucjonalnie być zobowiązane do weryfikowania treści, czyli agencje prasowe, redakcje czy dziennikarzy. W przypadku kapitan Marwy Elselehdar nie zrobiły tego nawet agencje o globalnym zasięgu.


. .

Profesor wyjaśnia, że w dobie mediów społecznościowych u wielu osób można zaobserwować chęć do tego, aby o czymś poinformować szybko, wyprzedzając innych, nawet jeśli chodzi tylko o "bańkę internetową". Dlatego im coś atrakcyjniejsze, tym bardziej powinno być sprawdzone.

Najłatwiejszym sposobem weryfikacji jest wyszukiwarka internetowa. Choć może być tak, że fake news będzie szybszy od nas i w internecie będzie się trafiało na informacji nieprawdziwe, które stwarzają pozory potwierdzenia fake newsa. Gość radiowej Jedynki wskazuje, że wdzięcznym celem twórców fake newsów są duże grupy społeczne, więc dotyczą tematów interesujących wielu ludzi, takich jak COVID, szczepionki, spór o to, czy nosić maseczki, czy też nie, różnego rodzaju wybory. - To jest siła fake newsa, bo on wtedy potrafi zmienić bieg naszego życia nawet - wyjaśnia.

Monika Kaczmarek-Śliwińska i Roman Czejarek Monika Kaczmarek-Śliwińska i Roman Czejarek

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: prof. Monika Kaczmarek-Śliwińska (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 9.22

ag


Czytaj także

TikTok przeciwko fake newsom

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 20:20
Popularny serwis społecznościowy postanowił walczyć z dezinformacją. Platforma zdecydowała o wprowadzeniu spełnianych oznaczeń, które mają pomóc wyeliminować fake newsy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość i życie towarzyskie w czasach zarazy. Warto randkować online?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 12:40
Pandemia koronawirusa sprawiła, że randki również przeniosły się do internetu. - Randkowanie jest częścią życia, więc musi się dostosować do panujących warunków i zasad - mówi Joanna Godecka, psychoterapeutka. Jakie korzyści płyną z wideo randek? 
rozwiń zwiń