Ważne zmiany dla emerytów w rozliczaniu PIT

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:42
Do niektórych emerytów, do których zazwyczaj ZUS wysyłał PIT 40, w tym roku wysłał PIT 11A. Spowodowała to zmiana w Ustawie o podatku dochodowym z czerwca 2020 roku. - PIT 40 otrzymali tylko ci świadczeniobiorcy, którzy mają ustaloną niedopłatę lub saldo podatku równe zeru - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS w Łodzi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mariola Anna S

zus emerytura 1200.jpg
Prezes ZUS: mimo pandemii wielu uprawnionych do emerytury nie przechodziło na świadczenie od razu

Natomiast ci świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku, dostali od ZUS PIT 11A, czyli informację o dochodach. - W tym roku tacy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaty od urzędu skarbowego - mówi.

Jeśli ktoś nie korzystał z odliczeń i nie ma innych dochodów, nie musi nic robić ani składać formularza PIT 37 lub PIT 36, bo Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za niego. Natomiast jeśli ktoś korzysta z odliczeń lub ma inne źródła dochodu poza emeryturą, musi na własną rękę złożyć formularz PIT.


Posłuchaj
10:09 Jedynka-15-04-2021-cztery-pory-roku-emerytury.mp3 Ważne informacje dla emerytów w sprawie rozliczeń PIT oraz 13. i 14. emerytury (Cztery pory roku/Jedynka)

 


emerytura emeryci emeryt 1200.jpg
IKE czy ZUS? Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji

Rzecznik wyjaśnia też, co to jest emerytura honorowa i komu przysługuje. - To świadczenie jest przyznawane przez prezesa ZUS osobom, które ukończyły sto lat - mówi. Dzieje się to automatycznie i nie trzeba składać żadnych wniosków. - Jedynie osoby, które nigdy nie pracowały i nie odprowadzały składek ani nie pobierają emerytury bądź renty z innego systemu, powinny taki wniosek złożyć, gdyż nie figurują w naszym systemie - podkreśla gość Programu 1 Polskiego Radia. Wysokość takiego świadczenia zależy od wysokości kwoty bazowej w dniu setnych urodzin takich osób. Kwota nie podlega waloryzacji. Oczywiście dotychczas wypłacane świadczenie nie przepada i emeryci bądź renciści też je dostają. - Emerytura honorowa to taki dodatkowy zastrzyk finansowy dla osób, które kończą sto lat - zapewnia. W województwie łódzkim 31 marca mieszkało 167 stulatków, głównie kobiety, a najstarszą była kobieta w wieku ponad 107 lat. Najstarszy pan ma ponad 105 lat.

Monika Kiełczyńska informuje, że 13. emerytury w wysokości 1250,88 zł brutto są wypłacane razem z kwietniowymi świadczeniami i otrzymują ją wszyscy świadczeniobiorcy. 14. emerytury będą wypłacane w listopadzie i otrzymają je osoby, których podstawowe emerytury są równe lub niższe od kwoty 2900 złotych brutto. - Osoby dostające wyższe sumy będą 14. emeryturę miały obniżoną w myśl zasady złotówka za złotówkę - wyjaśnia. Przykładowo, jeśli ktoś dostaje podstawową emeryturę w wysokości 3 tys. zł brutto, to czternastka będzie pomniejszona o sto złotych. Z kolei ci, których świadczenia są równe bądź wyższe niż 4150,88 zł, już czternastki nie dostaną.

Rzecznik potwierdza, że wzrost liczby zgonów skutkuje obniżeniem prognozowanej długości życia, a w konsekwencji wzrostem wysokości emerytur dla osób, które będą przechodziły na emeryturę do marca 2022 roku. Jest to też korzystne dla tych, którzy uzyskali wiek emerytalny, ale nie zdecydowali się jeszcze na emeryturę.


. .

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Monika Kiełczyńska (rzecznik ZUS w Łodzi)

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 9.17

ag


 

Czytaj także

Zmiany demograficzne powodują, że musimy pracować dłużej. Pracownicy 50+ wymagają aktywizacji

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 10:18
Aby załagodzić skutki zmian demograficznych, należy mocniej wspierać aktywizację zawodową osób 50+, by jak najdłużej pozostawały na rynku pracy - wynika z raportu PARP. Polsce - w perspektywie niespełna dwóch dekad - grozi duży spadek osób aktywnych na rynku pracy.
rozwiń zwiń