COVID-19. Czy szczepionka AstraZeneca jest wskazana dla osób z trombofilią?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:40
Europejska Agencja Leków (EMA) zobowiązała producenta szczepionki AstraZeneca do umieszczenia w ulotce informacji o zakrzepicy jako bardzo rzadkim powikłaniu po szczepieniu. Czy wobec tego osoby z chorobami krwi mogą przyjmować ten preparat?
Czy osoby chore na trombofilię mogą szczepić się preparatem AstraZeneca?
Czy osoby chore na trombofilię mogą szczepić się preparatem AstraZeneca?Foto: www.pixabay.com
Czytaj też:
szczepionka_pap_1200 (16).jpg
Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

- Mam zdiagnozowaną trombofilię, a dziś usłyszałam w radiu, że w ulotce szczepionki AstraZeneca, do rzadkich objawów występujących, wpisane zostaną zakrzepy. Chciałam zapytać, czy użycie tej szczepionki jest wskazane u osób z trombofilią? - zastanawia się Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.

Schorzenie, o którym mowa charakteryzuje się zwiększoną krzepliwością krwi i tworzeniem skrzepów.


Posłuchaj
01:35 Szczepienia Czy osoby chore na trombofilię mogą szczepić się preparatem AstraZeneca? ("Cztery Pory Roku"/Jedynka)

 

W poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś wyjaśnia, że przed udzieleniem odpowiedzi, należy uzyskać więcej danych na temat leczenia pacjentki, m.in. parametry układu krzepnięcia. - Powiedzenie: "Może się pani zaszczepić", niekoniecznie może być właściwe, więc trzeba byłoby wiedzieć troszeczkę więcej z wywiadów, z badań i z tego, co się tak naprawdę dzieje z pacjentem - tłumaczy dr Kuliś.

Konieczne może być specjalne przygotowanie pacjentki i podanie określonych leków. Gość audycji podkreśla jednak, że najważniejsza jest konsultacja z lekarzem. - Zawsze trzeba lekarzowi kwalifikującemu o tych wszystkich problemach powiedzieć (...). Często są to bardzo indywidualne rozważania i bardzo indywidualne podejście do pacjenta - odpowiada gość Jedynki.

Na szczepienie można zapisać się na cztery sposoby:

Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Dla dzwoniących z zagranicy - 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli to zrobimy, wtedy na wskazany numer otrzymamy SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umówimy się już w punkcie szczepień.

Nowy harmonogram szczepień (opr. Maciej Zieliński/PAP) Nowy harmonogram szczepień (opr. Maciej Zieliński/PAP)

Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. W tym przypadku potrzebny jest jednak profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

Czytaj też:
astrazeneka astrazeneca free szczepionka shutt 1200 .jpg
Czy ma znaczenie, w które ramię dostaniemy szczepionkę?

Ostatni sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie - należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwa proces rejestracji. "Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień" - zaznaczono.

Zobacz także:

Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.

Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

***

Tytuł audycji: "Cztery Pory Roku"

Prowadzący: Roman Czejarek

Gość: dr Marzena Kuliś

Data emisji: 15.04.2021

Godzina emisji: 10.20

mg/kh

Czytaj także

Szczepionki na COVID-19. "Chronią nas przed ciężkimi skutkami SARS-CoV-2"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 14:09
Moderna, Pfizer i AstraZeneca to preparaty, którymi pacjenci w Polsce są szczepieni przeciwko koronawirusowi. Niedługo w naszym kraju pojawi się również jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson. - Wszystkie te szczepionki są bardzo skuteczne, jeśli chodzi o ich efektywność w zapobieganiu ciężkim przypadkom COVID-19, czyli tym szpitalnym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Małgorzata Kęsik-Brodacka z Narodowego Instytutu Leków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19. Czy po szczepionce AstraZeneca trzeba brać leki przeciwzakrzepowe?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 13:15
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania tej szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Czy po przyjęciu AstraZeneki warto na wszelki wypadek przyjmować leki przeciwzakrzepowe? 
rozwiń zwiń