Szczepionka przeciw COVID-19. Kiedy należy podać drugą dawkę?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 12:30
- Mam 75 lat i 18 marca byłam szczepiona preparatem firmy Pfizer. Kolejną dawkę szczepionki otrzymam 29 kwietnia. Czy to nie za długi okres oczekiwania? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: unsplash.com

szczepienie ozdrowieniec FREE 1200.jpg
Jedna czy dwie? Ile dawek szczepionki powinien przyjąć ozdrowieniec?

- Powinniśmy podać pierwszą dawkę w dniu 0 i po 21 dniach dawkę drugą - odpowiada lekarz Bartosz Fiałek. - Natomiast maksymalny interwał czasowy, czyli maksymalny odstęp pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki, w przypadku szczepionki Pfizer wynosi 42 dni. Wydłużenie tego okresu o 21 dni nie powinno wpłynąć na generowaną odpowiedź odpornościową - tłumaczy ekspert. 


Posłuchaj
01:31 Jedynka/Poradnik koronawirus - 20.04.2021 r.mp3 Poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

2,3 mln Polaków w pełni zaszczepionych 

W Polsce wykonano dotąd 9 006 539 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 6 699 255 osób. Zaszczepionych drugą dawką oraz jednodawkowym preparatem J&J jest 2 307 284 osób – podano we wtorek na rządowych stronach.
Po szczepieniach odnotowano 6292 niepożądane odczyny, w większości objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.
Od 27 grudnia ub.r., gdy zaszczepiono pierwszą osobę, zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.


Szef KPRM Michał Dworczyk przedstawił we wtorek nowy harmonogram rejestracji na szczepienia, który przewiduje, że od poniedziałku 26 kwietnia każdego dnia będzie się odbywać rejestracja dwóch roczników. Jak zapowiedział, od 9 maja wszyscy dorośli Polacy będą już mieli wystawione e-skierowania.


Polscy pacjenci otrzymują obecnie dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19, produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W środę 14 kwietnia trafiła też do Polski pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki firmy Johnson & Johnson.

1200_Astra_shutterstock.png
COVID-19. Czy po szczepionce AstraZeneca trzeba brać leki przeciwzakrzepowe?

Szczepienie ozdrowieńców 

- Rada Medyczna przy premierze zajmie się tematem szczepienia ozdrowieńców - poinformował minister Michał Dworczyk. Chodzi o ewentualną zmianę zasady "zamrażania" skierowań dla osób, które otrzymają pozytywny wynik testu na COVID-19. Teraz skierowania dla ozdrowieńców są "zamrożone" na trzy miesiące.

Jak powiedział w trakcie konferencji prasowej Michał Dworczyk, niewykluczone, że przy zwiększeniu dostaw szczepionek ten czas będzie zmieniony: "To na pewno będzie przedmiotem dyskusji Rady Medycznej, którą będziemy prosić o rekomendację w tej sprawie, jak również w sprawie odstępów między pierwszym a drugim szczepieniem. Ale na to jeszcze będziemy musieli chwilę poczekać, do tego momentu, aż szczepionek będzie na tyle dużo, ażeby ich zabezpieczenie nie stanowiło żadnego kłopotu".

  Czytaj także:

  Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadził: Roman Czejarek 

  Data emisji: 20.04.2021

  Godzina emisji: 10.21

  IAR/ans