Trwa Narodowy Spis Powszechny. Co nam grozi za nieprzystąpienie do badania?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 11:50
1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny. Do kiedy potrwa tegoroczna edycja? Jakie są metody realizacji spisu? Czy dane, którymi się podzielimy, będą bezpieczne i co grozi za nieprzystąpienie do badania? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock

Czytaj też:
pisarz pisanie komputer 1200.jpg
Samospis - podstawowa forma zbierania danych o obywatelach

Samospis przez internet 

GUS zachęca do samospisu przez internet. Respondenci, którzy nie będą mogli tego zrobić samodzielnie przez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod: wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym lub wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym. 


Posłuchaj
08:58 Jedynka/4PR spis powszechny.mp3 Trwa Narodowy Spis Powszechny (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W związku ze spisem GUS od połowy marca uruchomił infolinię 22 279 99 99. - Możemy zadzwonić na naszą infolinię spisową. Wówczas dodzwaniamy się do konsultantów, którzy są pracownikami GUS i przeprowadzają z nami spis przez telefon - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego. 

Gość audycji podkreśla, że rachmistrzowie zaczynają pracę od 4 maja. - W tym momencie do końca kwietnia i przez majówkę umożliwiliśmy spisanie się przez internet, te kanały będą dostępne do końca września - tłumaczy ekspert. - Jest również możliwość udania się do Urzędu Gminy, oczywiście przy zachowaniu reżimu sanitarnego i skorzystania z miejsca spisowego, które zapewniają gminy - dodaje. 

Wiarygodność rachmistrza można sprawdzić

Jak sprawdzić, czy po drugiej stronie telefonu jest rachmistrz? - Możemy sprawdzić tożsamość tej osoby i potwierdzić na infolinii, że taka osoba jest naszym pracownikiem - wyjaśnia Karolina Banaszek. - Możemy zapytać osobę, która dzwoni o numer identyfikatora rachmistrza. Ten numer należy spisać, dopytać się o imię i nazwisko, poprosić o zweryfikowanie tożsamości tej osoby albo poprosić kogoś, kto ma dostęp do internetu, o zweryfikowanie tejże osoby na stronie internetowej spisu - radzi rzecznik prasowy GUS. 

Wdrożone są również odpowiednie procedury, które umożliwiają weryfikację rachmistrza, nie tylko po numerze identyfikatora. - Rachmistrzowie dzwonią po to, żeby nas spisać i będą weryfikować nas przez pewne informacje, które posiadają tylko oni, np. zapytają nas o cyfrę naszego numeru PESEL - informuje. 


YouTube/Główny Urząd Statystyczny GUS

Jakie są kary? 

Spis powszechny jest przeprowadzany raz na 10 lat i jest obowiązkowy. Tegoroczna edycja potrwa do 30 września. Pierwsze wyniki zostaną opublikowane pod koniec roku. Co grozi za nieprzystąpienie do badania? - Jeżeli nie dopełnimy obowiązku spisowego, ustawa przewiduje sankcje w postaci grzywny - mówi Karolina Banaszek. 

Informacje o spisie można znaleźć na stronie spis.gov.pl. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Karolina Banaszek (rzecznik prasowy GUS)

Data emisji: 22.04.2021 

Godzina emisji: 9.18

ans

Czytaj także

Narodowy Spis Powszechny. Sprawdź, co zrobić, aby się zapisać i jak nie dać się oszustom

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 07:45
W czwartek o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, choć to niejedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą - osobiście lub telefonicznie - rachmistrzowie. Serwis ChronPESEL.pl informuje, w jaki sposób uchronić się przed oszustami, których - szczególnie w czasie epidemii - nie brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył spis powszechny. Prezes GUS: wykluczamy bezpośrednie wizyty rachmistrzów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:19
- Zachęcam do spisania się przez internet, to zajmuje przeciętnie pięć minut - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Dominik Rozkrut, prezes GUS o rozpoczynającym się dziś (1 kwietnia) spisie powszechnym. Podkreślił, że - z powodu pandemii - wykluczone są wizyty rachmistrzów w domach i mieszkaniach, zaś formą uzupełniającą będą wywiady telefoniczne. 
rozwiń zwiń