Rodzicielskie uprowadzenie dziecka za granicę. Co w takim wypadku zrobić? Gdzie szukać pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:10
Statystyki dotyczące uprowadzeń dzieci za granicę są zatrważające. Każdego roku zgłaszanych jest ponad 700 tego typu zdarzeń. Gdzie szukać pomocy? Jak wygląda postępowanie związane z powrotem uprowadzonego dziecka do kraju?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sasenki/Shutterstock

Posłuchaj
11:26 Jedynka/cztery pory roku - 23.04.2021 porwanie dziecka Rodzicielskie uprowadzenie dziecka za granicę. Co można zrobić? Gdzie szukać pomocy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Porwanie rodzicielskie to zabranie dziecka do państwa, w którym ono nie mieszka na stałe. Zabranie musi naruszać wolę osoby, która ma władzę rodzicielską - wyjaśnił w audycji "Cztery pory roku" mecenas Marek Aureliusz Karczmarzyk.

Zawsze kończy się krzywdą dziecka

Mecenas podkreślił w radiowej Jedynce, że należy pamiętać o tym, że uprowadzenie rodzicielskie zawsze kończy się krzywdą dziecka, "które poddane jest procedurom prawnym, nawet jeżeli samo w nich nie uczestniczy lub uczestniczy w sposób bardzo delikatny, z mechanizmami ochrony, takimi jak np. niebieski pokój czy wysłuchanie w obecności psychologa".


Czytaj także:


- Zawsze w sytuacji konfliktu rodzicielskiego ten konflikt dorosłych pozostaje. Potem już trudno, po tak drastycznej sytuacji, spróbować porozumieć się w sprawach dziecka. A przecież rodzicami jest się zawsze (przynajmniej do 18. roku życia dziecka). Prawo, przynajmniej w Polsce, jest tak skonstruowane, że dla większości działań wobec dziecka wymaga jednomyślności rodziców. Takie sprawy, pomimo nawet jakichś wygranych sądowych, zawsze kończą się tragicznie dla dziecka. Zawsze dziecko jest przegrane. Rodzice także - w swoim rodzicielstwie - zaznaczył.

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku"

- Rodzice, mimo tego, że kochają swoje dzieci, czasem w niewłaściwej postawie, postawie walki, zapominają o dobru dziecka, które nie powinno być przeciąganiem liny między jednym a drugim rodzicem, tylko powinno być porozumieniem. Nawet wtedy, kiedy drogi dorosłych ludzi się rozchodzą, dzieci ich łączą. Powinno się zrobić wszystko dla dobratych dzieci - wskazała rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Agnieszka Borowska i opowiedziała, jak na co dzień resort pomaga polskim obywatelom.

- Udało się zmienić pewną praktykę. To znaczy, nawet wtedy, gdy sądy obcych krajów decydują o tym, że dzieci, w sprawach opiekuńczych, mają być przyznane obcokrajowcom - bo często jest tak, że to właśnie jurysdykcja jest tą przewagą w danej sprawie - to my staramy się wejść w rolę wsparcia dla Polaków, którzy występują przed sądami. Służby konsularne służą wsparciem - wyjaśniła. - Udaje się dzieci sprowadzać do kraju, mimo niekorzystnych początkowo wyroków sądów w innych krajach - dodała.

Konwencja haska

Kwestie bezprawnego uprowadzenia lub bezprawnego zatrzymania dziecka reguluje konwencja dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę z dnia 25 października 1980 r. (Dz.U. 1995.108.528). Państwa, które podpisały tzw. konwencję haską (wśród nich jest Polska), zobowiązują się do współpracowania ze sobą, żeby dziecko wróciło do swojego kraju jak najszybciej. 

W ramach konwencji pomoc może uzyskać każdy, kto jest rodzicem uprowadzonego dziecka i ma prawo do współdecydowania o jego miejscu pobytu albo jest opiekunem prawnym porwanego dziecka (osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem). Pomoc dotyczy dziecka, które ma mniej niż 16 lat, mieszka na stałe w państwie objętym konwencją haską i zostało uprowadzone lub zatrzymane w państwie objętym konwencją haską innym niż miejsce stałego zamieszkania.

>>>Uzyskaj pomoc w sprowadzeniu dziecka uprowadzonego za granicę<<<

By złożyć wniosek o pomoc (pobrać go można ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości) nie trzeba znać miejsca, gdzie uprowadzone dziecko przebywa, ale należy mieć na ten temat uzasadnione przypuszczenia. Do sześciu tygodni od złożenia wniosku państwo powinno wydać orzeczenie w sprawie powrotu dziecka.Uprowadzenie dziecka za granicę przez rodzica. Profil: EU Justice and Consumers


- W prawie rodzinnym, w ustawodawstwie krajów cywilizowanych prymat ma zawsze dobro dziecka, nie dobro rodziców - powiedział mecenas Karczmarzyk. Czy dziecko - w sytuacji rozwodu rodziców - może samo zdecydować, w którym państwie chce mieszkać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: mecenas Marek Aureliusz Karczmarzyk (Wyższa Szkoła Bankowa) oraz Agnieszka Borowska (Ministerstwo Sprawiedliwości)

Data emisji: 23.04.2021 r.

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

11-latka po ojcu odziedziczyła... dług. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 12:35
Zuzia z Libiąża kilka lat po śmierci ojca dowiedziała się, że odziedziczyła po nim niespłacony kredyt, w sumie ponad milion złotych. Komornik zajął jej znaczną części niewielkiej renty, którą dostawała po tacie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Darmowa pomoc prawna. Kto może z niej skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 14:01
Na terenie całej Polski funkcjonuje ponad 1500 punktów darmowej pomocy i poradnictwa. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń