Jak zadbać o nasze rośliny na balkonie i w ogródku? Podpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:34
Wiosna coraz śmielej zagląda do Polski. Pora więc zadbać o nasze kwiaty na balkonach i w ogrodach. - Skórka od banana jest bardzo dobrym nawozem dla większości roślin kwitnących - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Jędrzejuk z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. A fusy po kawie i herbacie czy skorupki jajek? Z jakich doniczek powinniśmy korzystać? O czym powinniśmy pamiętać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Isa Long/shutterstock.com

Posłuchaj
07:48 Jedynka/Cztery pory roku - 22.04.2021 balkony Które donice są najlepsze? Plastikowe, ceramiczne, ceglane, a może te drewniane? (Jedynka/Cztery pory roku)

Dr Agata Jędrzejuk przyznaje, że powinniśmy korzystać ze skórki od banana, ponieważ zawiera ona potas. - Taką skórkę można zamoczyć w letniej wodzie, potrzymać przez tydzień i następnie podlewać rośliny takim nawozem - twierdzi.

ogórki1200.jpg
Pomysły na surówki z ogórków kiszonych i kapusty

- Podobnie jest ze skorupkami jajek, które są bogate w wapń. Jest on potrzebny każdej roślinie, ponieważ jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla zdrowia i wzrostu roślin. Skorupki można pokruszyć i od razu dodać do ziemi, podłoża lub zalać ciepłą wodą w temperaturze 35-37 stopni C, a następnie potrzymać mniej więcej przez tydzień, po czym podlewać nasze rośliny - dodaje dr Agata Jędrzejuk.

A może fusy lub woda po ziemniakach?

Dobrym nawozem są także fusy z kawy bądź herbaty. - Mają lekko kwaśny odczyn. Możemy je dodawać do większości roślin doniczkowych, które mamy w domu, ale też do roślin na balkonie i rabatowych jak pelargonie. Fusy rozluźniają podłoże i dodatkowo optymalizują jego odczyn - wyjaśnia dr Agata Jędrzejuk.

Możemy też wykorzystać wodę po gotowaniu ziemniaków lub innych warzyw. Musimy tylko pamiętać, że nie może ona być solona.

- Podczas gotowania zawsze wypływają makroelementy i mikroelementy. Rośliny możemy podlać wodą po wystygnięciu - tłumaczy ekspert Jedynki. Jeżeli mamy przeterminowane mleko w proszku, można je wysypać i wymieszać z podłożem (…). Doskonałym nawozem są również są drożdże piekarskie, przeterminowane czy takie trochę zeschnięte. Są bardzo bogate w cukry, witaminy z grupy B, żelazo i inne mikroelementy. Są też skutecznym środkiem grzybobójczym, dlatego warto zastosować drożdże piekarskie, zanim sięgniemy po silny środek chemiczny - słyszymy.

Źródło: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie/Jakie rośliny warto wybrać na balkon?

Jakie doniczki?

Należy również zastanowić się nad wyborem doniczek. Które są najlepsze? Plastikowe, ceramiczne, ceglane, a może te drewniane?

- Jeżeli chodzi wzrost roślin, to nie ma to znaczenia. Natomiast musimy zastanowić się, co chcemy posadzić. Czy będą to rośliny sezonowe, które posadzimy wiosną, będą kwitły przez lato, a przed zimą je zlikwidujemy, czy będą to jednak rośliny wieloletnie. Te ostatnie zdecydowanie lepiej zimują w donicach drewnianych bądź ceramicznych, ponieważ w plastikowych bryła korzeniowa bardzo często przemarza - odpowiada dr Agata Jędrzejuk.

Zdaniem naszego gościa doniczki plastikowe można wykorzystywać przy roślinach jednorocznych albo takich, które trzymamy w mieszkaniu.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: dr Agata Jędrzejuk (Katedra Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie)

Data emisji: 22.04.2021 

Godzina emisji: 11.19

DS

Czytaj także

Mistrzyni Europy w drifcie: ulica to nie miejsce do wygłupiania się

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 14:39
Drift to technika jazdy w kontrolowanym poślizgu oraz nazwa sportu samochodowego, potocznie określanego jako palenie gumy. Karolina Pilarczyk, kierowca driftowy i mistrzyni Europy w tej dyscyplinie zapewnia, że swych umiejętności nie wykorzystuje na drogach publicznych. - Nie daję się podpuścić - mówi
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia szansa na złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:20
Od 2 sierpnia nie będzie już takiej możliwości. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.
rozwiń zwiń