Szczepienie na koronawirusa. Ile dni powinno minąć między pierwszą a drugą dawką?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:50
- Mówi się, że między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki szczepionki na koronawirusa nie może minąć więcej niż 42 dni. Ja zostałam zaszczepiona AstraZenecą 25 marca, a drugi termin mam na 10 czerwca. To są ponad dwa miesiące. Nie wiem, czy to ma jakiś sens - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hedgehog94

Posłuchaj
02:19 Jedynka/Cztery pory roku - 23.04.2021 poradnik koronawirus Szczepienie na koronawirusa. Ile dni powinno minąć między pierwszą a drugą dawką? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś zauważyła, że okres do 42 dni między pierwszą a drugą dawką obowiązuje w przypadku szczepionki koncernu Pfizer. - Jeśli chodzi zaś o szczepionkę firmy AstraZeneca, to odstęp między pierwszą i drugą dawką może wynosić do 12 tygodni. Z badań, których przedmiotem był ten preparat, wynika, że im dłuższy jest odstęp między podaniem dawek, tym skuteczność szczepienia jest wyższa - wskazała.


szczepienie szczepionka pap 1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - serwis specjalny

Czytaj także:


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwają zapisy, które są prowadzone według ogłoszonego przez rząd harmonogramu. Na szczepienie zarejestrować się można na kilka sposobów, m.in. dzwoniąc na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent otrzymuje potwierdzenie, że został zaszczepiony.Jak się zarejestrować na szczepienie poprzez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 23.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Dlaczego osoby zaszczepione na koronawirusa wciąż muszą nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:07
- Co nam daje szczepionka przeciwko COVID-19, skoro osoby zaszczepione i tak muszą chodzić w maseczkach? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedawno przechorowałam COVID-19, kiedy mogę się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:40
- W jakim czasie od zachorowania ozdrowieńcy mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń