"Menopauza złotym czasem dla kobiety". Jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:11
Huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca czy zaburzenia snu to częste objawy menopauzy, co często zaburza normalne funkcjonowanie kobiety. Jak sobie z nią radzić? Czy menopauza ma swoje dobre strony? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/absolutimages

rak 1200.jpg
Każdego roku umiera małe miasto kobiet. Badaj się!

Mamy się bać menopauzy?

Najczęściej zmiany hormonalne związane z menopauzą rozwijają się między 45. a 55. rokiem życia. Dla wielu Polek oznacza to koniec młodości i staje się tematem tabu. - Zajęłam się tematem menopauzy w momencie, kiedy sama w nią weszłam i wtedy zdałam sobie sprawę z tego, jak wiele negatywnych konotacji mamy wpojonych w związku z menopauzą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Maciąg, autorka książki pt. "Menopauza. Podróż do esencji kobiecości". - Uświadomiłam sobie, że sama jestem nieprzygotowana z tego tematu, nie chciałam się z nim zmierzyć, odpychałam od siebie - dodaje. 

Jak zauważa gość audycji, kobiety, które prowadzą aktywny i zdrowy tryb życia, mają inne podejście do tego okresu w życiu. - Kobiety, które mają tzw. zrównoważony tryb styl życia, które praktykują jogę lub ziołolecznictwo, czyli są bliżej natury, rozumieją swoje ciało - podkreśla. - Spotkałam bardzo wiele kobiet, dla których ten czas był czasem wyzwolenia - dopowiada. 

Strona kulturowa 

Okazuje się, że w kulturach innych krajów problem przekwitania ma zupełnie inny wymiar. - Istnieją kraje, w których menopauza nie jest tragiczna, nie jest końcem niczego, np. w Japonii jest to druga wiosna, a nie tak jak się mówi u nas jesień życia. (...) Okazuje się, że my to mamy wpojone, jest to kwestia światopoglądowa - uważa ekspert. 


Posłuchaj
07:06 Jedynka/4PR menopauza 23.04.2021 r.mp3 "Menopauza złotym czasem dla kobiety". Jak sobie z nią radzić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Pomysł na książkę 

Agnieszka Maciąg zdradza na antenie radiowej Jedynki, skąd zrodził się pomysł na książkę. - Zaczęłam sama z siebie zgłębiać ten temat i to, co odkryłam, jest tak fascynujące, że zapragnęłam podzielić się tym z kobietami. Książka ma wiele aspektów. Uważam, że wszystko zaczyna się w głowie, ale bardzo ważne jest, żeby najpierw przyjrzeć się negatywnym konotacjom, skąd to się wzięło i dlaczego - mówi. 


okładka książki
okładka książki

W swojej publikacji autorka zaznacza, że kobiety w tym czasie powinny "dbać o siebie, wysypiać się, unikać używek, pielęgnować własne myśli". - Coraz więcej lekarzy podchodzi do tematu menopauzy w bardzo zrównoważony sposób. Wiedzą, jak ciężkie są problemy związane z terapią hormonalną i te koszty, które płacimy za syntetyczne hormony są bardzo wysokie - wyjaśnia Agnieszka Maciąg. - Lekarze szukają alternatyw do tego i okazuje się, że jak swoim pacjentkom zalecili odstawienie mięsa, przykre objawy ustąpiły i to jest niezwykłe odkrycie - uważa. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz 

Gość: Agnieszka Maciąg (autorka książki "Menopauza. Podróż do esencji kobiecości")

Data emisji: 23.04.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19

ans