Nowe dowody osobiste. Czy dokument "ważny bezterminowo" trzeba wymienić?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 10:40
Od 2 sierpnia będą obowiązywać nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela. Starym dokumentem będzie się można posługiwać do czasu, aż minie jego ważność. A co w przypadku, gdy na dowodzie mamy adnotację, że został on wydany na czas nieokreślony?
Dowód osobisty
Dowód osobistyFoto: PaulSat/shutterstock.com

Posłuchaj
08:44 Jedynka/Cztery pory roku - 27.04.2021 dowody osobiste Nowe dowody osobiste. Czy dokument "ważny bezterminowo" trzeba wymienić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak podkreślił w audycji "Cztery pory roku" ekspert dokumentów Krzysztof Konopka, sprawa dowodów ważnych bezterminowo - taki dokument mogły otrzymać przed 1 marca 2015 roku osoby po 65. roku życia; od 1 marca 2015 roku dowody ważne bezterminowo nie są już wydawane - budziła kontrowersje nawet wśród specjalistów. Jak ta kwestia została ostatecznie rozwiązana?

dowód osobisty 1200 free
Ostatnia szansa na złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet

- Sejm przyjął ustawę z dnia 14 kwietnia 2021 roku o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Artykuł czwarty tej ustawy precyzuje, że dowody osobiste, które zostały wydane przed 2 sierpnia 2021 roku oraz wydane po tym dniu na podstawie przepisów dotychczasowych zachowują ważność do upływu terminu w nich określonych, ale... termin ważności dowodu osobistego wydanego na podstawie przepisów dotychczasowych nie może przekroczyć 3 sierpnia 2031 roku - wyjaśnił gość radiowej Jedynki. 

- 3 sierpnia 2031 roku jest to więc termin graniczny, do którego muszą wymienić osoby, które mają dowody osobiste na czas nieokreślony, nieoznaczony, swój dowód osobisty - podkreślił Konopka i dodał, że wymiana będzie bezpłatna.

Nowe dowody osobiste

Osoby, które chcą wymienić dowód osobisty, składając wniosek przez internet, mają na to jeszcze tylko trzy miesiące. Od 2 sierpnia nie będzie już takiej możliwości. Dlaczego? Zmianie ulegnie bowiem zawartość warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty Profil: CYFRYZACJA KPRM

Czytaj także:

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do umieszczania w dowodach osobistych odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dokumentu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. 

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian - pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Uwaga! W przypadku dokumentów dzieci do 12. roku życia wciąż będzie możliwe składanie wniosku online, ponieważ od nich odciski palców nie będą pobierane.Tę dwójkę łączą nowe dowody… e-Polak potrafi! Profil: CYFRYZACJA KPRM


Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. W 2021 roku ponad 358 tys. osób skończy 18 lat.Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Krzysztof Konopka (ekspert dokumentów, Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie)

Data emisji: 27.04.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/gov.pl/kk

Czytaj także

Nowe dowody osobiste z odciskami palców. Zobacz, do kiedy można korzystać ze starego dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 17:42
Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia br. - podała w komunikacie Cyfryzacja KPRM. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dowodach osobistych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 21:33
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o dowodach osobistych, zgodnie z którą od 2 sierpnia w warstwie elektronicznej dokumentów znajdą się odciski palców, a do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza. Wnioski o wydanie takich dowodów nie będą mogły być składane online.
rozwiń zwiń