Ponad 2,5 mln Polaków zaszczepionych. Rusza rejestracja dla 44- i 45-latków

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:50
Dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi (lub jedną w przypadku szczepionki Johnson & Johnson) w Polsce przyjęły 2 578 244 osoby. Pierwszą dawkę otrzymały 7 765 723 osoby - podał rządowy profil #SzczepimySię. Do tej pory wykonano w sumie 10 343 967 szczepień przeciw COVID-19. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/MOHAMED MESSARA

Posłuchaj
01:59 Poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć" - 27.04.2021 (Jedynka) Poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć" - 27.04.2021 (Jedynka)

 

Szef Kancelarii Premiera Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. szczepień zapowiedział, że w tym tygodniu w planach jest 1,6 mln szczepień, pomimo tego, że mamy przed sobą majówkę. Michał Dworczyk zwrócił uwagę, że "w zeszłym tygodniu wykonaliśmy 1,4 mln szczepień, a to oznacza, że w tej chwili średnie tempo szczepienia dzienne jest na poziomie 200 tys. wykonywanych iniekcji". Zapowiedział, że kolejne punkty szczepień powszechnych będą uruchamiane w miarę dostaw szczepionek do Polski. 

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Od poniedziałku (26 kwietnia) nastąpiło przyspieszenie zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. Każdego dnia zapisywać się mogą dwa roczniki. W poniedziałek były to rocznik 1974 i 1975. We wtorek (27 kwietnia) możliwość taką otrzymali urodzeni w latach 1976-1977, czyli osoby w wieku 44 i 45 lat. Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu - korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS na numer 880-333-333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Czytaj także:


Zgodnie z zapowiedziami do 10 maja każdy dorosły obywatel będzie mógł otrzymać e-skierowanie i będzie mógł zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19. 


Jak się zarejestrować na szczepienie poprzez infolinię? Profil: Kancelaria Premiera


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 27.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/PAP/kk

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:50
- Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 może wystąpić podrażnienie wątroby, a w konsekwencji żółtaczka? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń