PIT 2020. Ostatni dzień na złożenie rozliczenia podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:16
Jeżeli ktoś odłożył złożenie PIT-a na ostatni możliwy dzień, to taki dzień właśnie nadszedł. 30 kwietnia powinniśmy złożyć rozliczenie podatkowe za 2020 rok, nie narażając się na kary. W "Czterech porach roku" radzimy, jak rozliczyć się elektronicznie i jak przekazać 1 proc. na Organizację Pożytku Publicznego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: mffoto/Shutterstock.com

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź, co umożliwia nowa usługa

Rozliczenia można dokonać na trzy sposoby: poprzez usługę "Twój e-PIT", poprzez stronę e-Deklaracje i tradycyjnie w formie papierowej. - Zachęcamy podatników, żeby rozliczali się elektronicznie - mówi Anita Wielanek, rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Udostępniony jest serwis e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl, a w nim usługa e-PIT, dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Rzecznik zaznacza, że z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu można w bezpieczny sposób złożyć zeznanie roczne.

Ci, którzy w takiej formie się rozliczą, otrzymają szybciej zwrot nadpłaty. - Urząd Skarbowy zwróci nadpłatę maksymalnie w ciągu 45 dni zamiast 3 miesięcy, jak w przypadku deklaracji złożonych w formie papierowej - zachęca. Anita Wielanek zapewnia, że rozliczenie w sposób elektroniczny zajmuje chwilę.


Posłuchaj
03:57 Jedynka-30-04-2021-cztery-pory-roku-pit.mp3 Jak złożyć rozliczenie podatkowe (Cztery pory roku/Jedynka)

 


pit podatki 1200.jpg
PIT za 2020: na rozliczenie zostało tylko kilka dni. Zobacz, jakie ulgi można wykorzystać

Należy zalogować się do usługi e-Urząd Skarbowy. Zalogować się do systemu można na trzy sposoby.


Jak zalogować się do usługi e-Urząd Skarbowy? Jak zalogować się do usługi e-Urząd Skarbowy?

Po zalogowaniu można sprawdzić przysługujące podatnikowi ulgi, takie jak ulga na dziecko czy ulga dla młodych do 26. roku życia. Jeżeli ktoś nie zaakceptuje zeznania, to Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za niego automatycznie z końcem dnia. Ale ta zasada dotyczy jedynie zeznań PIT 37 i PIT 38.

PIT 36 trzeba sprawdzić, ewentualnie uzupełnić i wysłać do systemu, dbając, aby pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Również rozliczając się wspólnie z małżonkiem, albo posiadając prawo do odliczeń np. za przekazane darowizny trzeba wypełnić PIT 36.

W generowanym przez US rozliczeniu warto sprawdzić rubrykę 1 proc. dla OPP. Automatycznie wpisywana jest tam organizacja, na którą podatnik przeznaczył 1 proc. w ubiegłym roku. - Dobrze sprawdzić, czy organizacja jeszcze istnieje - radzi rzecznik. Jeżeli chcemy zmienić wybór, też trzeba dokonać tego ręcznie. W Polsce jest ponad 9 tys. organizacji upoważnionych do odbioru 1 proc. Ich lista znajduje się na stronach Ministerstwa Finansów.

30 kwietnia to również ostatni dzień na złożenie wniosku o wypłatę 500+, jeśli ktoś chce zachować ciągłość wypłat.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Gość: Anita Wielanek (rzecznik prasowy szefa Krajowej Administracji Skarbowej)

Data emisji: 30.04.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19

ag


Czytaj także

YouTuberzy w pułapce. Internetowi twórcy też muszą rozliczać się z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 07:39
Własny kanał na YouTubie daje zyski, ale trzeba się nimi dzielić z fiskusem - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że urzędnicy nawet po latach zażądają zapłaty podatku, i to z odsetkami. Nie pomogą tłumaczenia, że nie prowadzimy firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bilety jako faktury, czyli pakiet SLIM VAT 2. Resort finansów upraszcza przepisy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 11:55
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia zmieniającego zasady uznawania biletów za faktury. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom wielu przewoźników i realizacja postulatów zgłaszanych na forum dialogu Ministerstwa Finansów z biznesem. To również pierwsza ze zmian wdrażanych do systemu podatkowego w ramach pakietu uproszczeń w podatku od towarów i usług - SLIM VAT 2.
rozwiń zwiń