Wychodzenie z lockdownu. Jak radzi sobie z tym Wielka Brytania?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:05
Jakich miejsc - mimo częściowego poluzowania obostrzeń - powinniśmy unikać? Jak się zachowywać w strefach, które zostały otwarte? Czy biorąc pod uwagę doświadczenia Wielkiej Brytanii, zasada "dystans, maseczka, dezynfekcja" powinna być nadal obowiązująca?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/John B Hewitt

londyn_stock_1200.jpg
W Wielkiej Brytanii najniższa liczba zakażeń od pół roku. Środki ostrożności mogą jednak pozostać

- Będą cztery fazy odmrażania gospodarki, na razie jesteśmy w drugiej fazie i będzie to się działo powoli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Nika Boon z Polskiego Radia Londyn. - Restauracje i puby mogą podawać jedzenie na zewnątrz, otwarto biblioteki, świetlice dla dzieci, baseny, obiekty sportowe - wylicza.  


Posłuchaj
06:39 Jedynka/4PR lockdown.mp3 Wychodzenie z lockdownu. Jak radzi sobie Wielka Brytania? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak podkreśla gość audycji, w obecnej fazie dozwolone są podróże na terenie Zjednoczonego Królestwa. - Można podróżować między Anglią a Walią, do tej pory nie było to możliwe - tłumaczy Nina Boon. - Można się zatrzymywać w samodzielnych mieszkaniach, ale tylko z członkami tego samego gospodarstwa domowego - dodaje. 

Wielka Brytania radzi sobie lepiej niż inne kraje?

W Wielkiej Brytanii wyraźnie spadła śmiertelność z powodu COVID-19. Jest najniższa od sześciu miesięcy. Patrząc tydzień do tygodnia, spada również liczba zakażeń. - Wielka Brytania powoli luzuje obostrzenia, żeby nie zmarnować tej pracy. Od Bożego Narodzenia jesteśmy w lockdownie, ale nie drastycznym. Do dzisiaj zaszczepiono ponad 34,5 mln osób pierwszą dawką, a drugą - już 15 mln osób - dodaje. 

Częściowy powrót podróży zagranicznych 

Brytyjski premier Boris Johnson zasugerował w poniedziałek, że 17 maja nastąpi jedynie częściowe zniesienie zakazu podróży zagranicznych bez uzasadnionego powodu. Zapowiedział natomiast, że jest duża szansa na zniesienie od czerwca dystansu społecznego.

Zgodnie z rządowym planem wychodzenia z lockdownu dopuszczenie podróży zagranicznych bez uzasadnionego powodu mogłoby nastąpić najwcześniej w trzecim etapie, rozpoczynającym się 17 maja. Natomiast w tym tygodniu rząd ma ogłosić, które kraje oznaczone zostaną kolorami zielonym, żółtym i czerwonym, od czego zależy, jakie będą obowiązywać wymogi w zakresie testów i kwarantanny po przyjeździe z nich.

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Nika Boon (Polskie Radio Londyn) 

Data emisji: 4.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.38

IAR/ans

Czytaj także

Premier: od 26 kwietnia w 11 województwach łagodzimy obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:10
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że wkrótce, dzięki masowym szczepieniom, będą mogły zostać złagodzone obostrzenia w całej Polsce. Szef rządu przypomniał, że od poniedziałku obostrzenia zostaną złagodzone w większości województw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Luzowanie obostrzeń w maju potwierdzone. Minister zdrowia: szczegółowy plan prawdopodobnie w środę

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 14:05
- Przygotowujemy bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Zostanie on zaprezentowany najprawdopodobniej w środę. Oprócz edukacji w maju wróci działanie bardzo wielu sektorów i usług - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To parodoks". Prof. Modzelewski skomentował najnowsze dane Eurostatu nt. stopy bezrobocia w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:20
Prof. Witold Modzelewski był gościem Polskiego Radia 24. Podczas rozmowy z Antonim Trzmielem interpretował m.in. dane Eurostatu dotyczące wysokości wynagrodzeń w Polsce i stopy bezrobocia. 
rozwiń zwiń