24. Piknik Naukowy. Jak wykonać lampę lawa? [ZOBACZ]

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 14:05
Wielkimi krokami zbliża się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W środowej audycji "Cztery pory roku" prezentowaliśmy ciekawe eksperymenty przygotowane przez przedstawicieli Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany

W tym roku największa plenerowa impreza naukowa w Europie przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". 


Posłuchaj
06:54 Jedynka/4PR piknik naukowy 5.05.mp3 24. Piknik Naukowy. Jak wykonać lampę lawa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Małgorzata Kucharska oraz Małgorzata Jakubowska z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego uchyliły rąbka tajemnicy i opowiedziały na antenie radiowej Jedynki, co będzie przez nie pokazywane na tegorocznym Pikniku Naukowym. - Przygotowaliśmy trzy pokazy w formie filmików  i jeden warsztat - słyszymy. - Pierwszy z filmików będzie przedstawiał pokaz pt. "Duch w butelce". W nim pokazujemy bardzo dużą eksplozję i opowiadamy o metanie i jego negatywnym skutku na środowisko - dodaje gość audycji. 

Drugi pokaz nazywa się  "Kolorowe tornado". - Pokazujemy w nim, jak właściwie powstają tornada w naturze. Ostatni pokaz to "Chmura w butelce", gdzie za pomocą prostych narzędzi pokażemy, jak wywołać chmurę i wytłumaczymy, jak to jest, że są chmury na naszym niebie - mówi jedna z rozmówczyń Agnieszki Kunikowskiej. 

Reprezentantki Wydziału Fizyki UW zaprezentowały również eksperymenty, które można wykonać samodzielnie w domu, m.in. efekt lampy Lava.    

Zobacz także

W tym tygodniu w audycji "Cztery pory roku" zaprezentujemy kolejne eksperymenty naukowe. Zapraszamy do słuchania Programu 1 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska 

Goście: Małgorzata Kucharska, Małgorzata Jakubowska (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) 

Data emisji: 5.05.2021

Godzina emisji: 11.00-12.00

ans 

Czytaj także

Klaps to nic złego? Nieprawda, reagujmy na przemoc wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:00
Niemal połowa Polaków akceptuje klapsy, co czwarty nie widzi nic złego w spuszczaniu dziecku lania, a 20 proc. nawet nie ma świadomości, że bicie najmłodszych jest przestępstwem. - Dorośli nie zdają sobie sprawy albo szybko zapominają, jak to bolało, kiedy sami byli dziećmi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i boksie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec receptą na stres i terapią w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:03
29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Czy taniec jest aktywnością dla każdego i w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne?
rozwiń zwiń