Szczepienie przeciw COVID-19 a przyjmowanie sterydów. Istnieją przeciwwskazania?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:05
- Mam nadciśnienie oraz zapalenie stawów i z tego powodu przyjmuję leki sterydowe. Czy mogę się zaszczepić, czy powinnam odstawić leki? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/cozyta

1200_szczepienie_ciąża_shutterstock.png
Jestem w ciąży. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić na koronawirusa?

Dr Bartosz Chwiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii, wyjaśnia, że w przypadku sterydów lekarz prowadzący chorobę decyduje o modyfikacji leczenia. - W standardowym pojęciu szczepienia i przebiegu chorób zapalnych, w tym chorób stawów, nie modyfikuje się dotychczasowego leczenia, nie odstawiamy leków i nie modyfikujemy dawki - mówi ekspert. - Jeżeli reumatolog uzna, że choroba jest w remisji i nie ma ryzyka jej zaostrzenia po modyfikacji tych leków, wówczas faktycznie może podjąć decyzję np. o opuszczeniu jednej dawki - tłumaczy. 


Posłuchaj
02:10 Jedynka/poradnik korona - 6.05.2021.mp3 Poradnik: "Koronawirus - co musisz wiedzieć?" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:


Ponad 12 mln szczepień 

W Polsce w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 są 3 mln 184 tys. 152 osoby. Wykonano w sumie 12 mln 225 tys. 861 zastrzyków. Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 dostępne jest w Internetowym Koncie Pacjenta po polsku i po angielsku.

Pierwszą dawkę otrzymało 9 186 041 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła średnio 220 325.
Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub.r., zutylizowano 11 994 dawki. W tym samym czasie zanotowano 6996 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia. 

Zgodnie z harmonogram szczepień w czwartek 6 maja zapisywać mogą się urodzeni w latach 1992-1993, którzy w I kwartale nie zgłosili chęci zaszczepienia. Równocześnie trwają zapisy starszych roczników i wszystkich osób pełnoletnich, które to uczyniły.
7 maja będą mogły zapisywać się roczniki 1994-1996, 8 maja – roczniki 1997-1999, 9 maja – roczniki 2000-2003. Oznacza to, że od 9 maja e-skierowanie będzie miał już wystawione każdy pełnoletni Polak.

Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 6.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

IAR/Jedynka 

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są możliwe działania niepożądane szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 11:50
- Czy po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 może wystąpić podrażnienie wątroby, a w konsekwencji żółtaczka? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń