Jak można zmienić klimat w szczególnych okolicznościach?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 14:35
Już jutro rozpocznie się 24. Piknik Naukowy organizowany we współpracy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W piątkowej audycji "Cztery pory roku" Dominik Marszał, ekspert współpracujący z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, organizatorem akcji Klimada 2.0, przedstawił eksperyment, który pokazuje, jak klimat zmienia się na naszych oczach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/24Novembers

Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany

W tym roku największa plenerowa impreza naukowa w Europie przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". 


Posłuchaj
09:19 Jedynka/piknik - 7.05.2021.mp3 Ocieplenie klimatu - jak to działa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Do przygotowania eksperymentu potrzebujemy:

  • dwa identyczne termometry z wysokim zakresem temperatur 
  • dwa duże słoiki o pojemności kilkulitrowej 
  • zapałki kominkowe (odpowiednio długie)
  • taśmę samoprzylepną 
  • reflektor (o dużej mocy)
  • folię aluminiową 

Dr Dominik Marszał podkreśla, że celem eksperymentu jest umieszczenie obu termometrów na dnie słoików w taki sposób, żeby można było zaobserwować zmiany temperatur, już po zakręceniu słoików. - Termometry te umieszczamy przodem do obserwatora. Jeden ze słoików jest zakręcony, a zatem mamy w nim powietrze, które nas otacza z tej atmosfery - mówi ekspert. - W drugim słoiku za pomocą folii aluminiowej umieszczamy palące się zapałki. Należy je umieścić na dnie słoika, żeby się spalały i dynamicznie zakręcić słoik. (...) W rezultacie mamy słoik ze zmienionym stanem atmosfery - tłumaczy gość audycji. 

Zobacz także:


Pewne elementy doświadczenia możemy przypisać do tego, co nas otacza. Zapałki symbolizują spalanie paliw kopalnych. - To jest ten moment, kiedy na wskazaniach termometrów mamy rozbieżność temperatur. W słoiku, w którym zapałki tliły się do końca, mamy podwyższoną temperaturę - wyjaśnia ekspert. - Przygotowaliśmy dwa słoiki, w których mamy do czynienia z różnym składem atmosfery w tych słoikach - dodaje. 

Naświetlanie słoików za pomocą lampy następuje wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że temperatura w obu słoikach jest ustabilizowana. - Nasze termometry powinny wskazywać, z dokładnością oczywiście drobnego błędu, możliwie zbliżoną temperaturę - dopowiada Dominik Marszał. 

W tym tygodniu w audycji "Cztery pory roku" prezentowaliśmy kolejne eksperymenty naukowe. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Joanna Racewicz 

Gość: Dominik Marszał (ekspert współpracujący z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, organizator akcji Klimada 2.0)

Data emisji: 7.05.2021

Godzina emisji: 11.00-12.00

ans 

Czytaj także

Klaps to nic złego? Nieprawda, reagujmy na przemoc wobec dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:00
Niemal połowa Polaków akceptuje klapsy, co czwarty nie widzi nic złego w spuszczaniu dziecku lania, a 20 proc. nawet nie ma świadomości, że bicie najmłodszych jest przestępstwem. - Dorośli nie zdają sobie sprawy albo szybko zapominają, jak to bolało, kiedy sami byli dziećmi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Iwona Guzowska, mistrzyni świata w kickboxingu i boksie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec receptą na stres i terapią w czasach pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 15:03
29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Czy taniec jest aktywnością dla każdego i w jaki sposób wpływa ona na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne?
rozwiń zwiń