Jak dobrze wybrać ścieżkę edukacji zawodowej?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 14:00
Wybory ścieżek kształcenia nierzadko sprawiają młodzieży duży problem. Warto, by w swoich decyzjach czuła wsparcie osób starszych. W "Czterech porach roku" zastanowiliśmy się, o czym młodzi ludzie powinni pamiętać przy wyborze szkoły, a także przyszłego zawodu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Halfpoint/shutterstock

Czytaj też:
shutter free dziecko nauka zdalna 1200.jpg
Efektywna nauka online? "Potrzeba cierpliwości i wzajemnego zrozumienia"

- Warto brać pod uwagę zarówno kompetencje, czyli te kwestie związane z umiejętnościami poznawczymi, społecznymi, osobowościowymi u młodego człowieka - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Alina Matlakiewicz, psycholog biznesu. - Umiejętności poznawcze, tzn. czy dziecko ma gotowość do uczenia, czy lubi się uczyć, społeczne to m.in. na ile lubi pracować z ludźmi i czy łatwo nawiązuje znajomości - wyjaśnia. 


Posłuchaj
08:19 Jedynka/4PR kształcenie i zawód 10.05.2021.mp3 Jak dobrze wybrać ścieżkę edukacji zawodowej? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kim chcę zostać w przyszłości?

Dojrzewanie to przemyślenia o tym, kim chcę zostać w przyszłości, jaki zawód wybrać. Ważne jest kształtowanie wyobrażenia o swojej przyszłej karierze zawodowej, dokładne poznanie swoich wad, zalet, umiejętności i predyspozycji. - Te predyspozycje sprawiają, że coś nam jest bliższe - mówi ekspert. - Warto przyjrzeć się temu, co lubi się robić, z czym jest nam po drodze, zastanowić się, w jakim konkretnym zawodzie chce się pracować - dodaje. 

Jak duży wpływ przy wyborze takiej decyzji zawodu powinni mieć rodzice? - Z założenia uważni rodzice znają bardzo dobrze swoje dziecko, jednak to też do końca nie jest takie łatwe - podkreśla gość audycji. - Nakładają się kwestie, bo z jednej strony rodzice chcieliby jak najlepiej dla swojego dziecka, z drugiej opierają się na swoich doświadczeniach. Uważność rodzicielska powinna skupiać się na tym, z czym dziecko się dobrze czuje, co lubi i jakie ma osiągnięcia - wyjaśnia. 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Alina Matlakiewicz (psycholog biznesu, WSB w Toruniu)

Data emisji: 10.05.2021 r. 

Godzina emisji: 11.18

ans

Czytaj także

Szef MEiN o dyskusji na UMK: robienie sztucznych odsiewów, by wyciągnąć pieniądze, to skandal

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 13:30
- Robienie sztucznych odsiewów tylko po to, by wyciągnąć od studentów pieniądze, to skandal, który będę wyjaśniał. Jeszcze dziś piszę pismo w tej sprawie - zapowiedział w środę na portalu Interia.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do doniesień z Collegium Medicum UMK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język angielski na poziomie rozszerzonym, a później filozofia. Kolejny dzień egzaminów maturalnych

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 07:00
Maturzyści z całego kraju napiszą dzisiaj egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Po południu rozpocznie się egzamin maturalny z filozofii.
rozwiń zwiń