Wstrząs anafilaktyczny w przeszłości a szczepienie przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 11:57
- W przeszłości miałam wstrząs penicylinowy, czy mogę się zaszczepić szczepionką przeciwko COVID-19? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: alexkorobov2019/Shutterstock

Posłuchaj
02:28 Jedynka/Cztery pory roku - 10.05.2021 poradnik koronawirusowy Wstrząs anafilaktyczny w przeszłości a szczepienie na koronawirusa (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Eksperci - były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz i specjalistka chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś - wskazali, że w przypadku pacjentów, którzy w wywiadzie wstępnym przed szczepieniem przyznali, że mieli w przeszłości jakikolwiek wstrząs, bardzo ważne jest dokładne zebranie wywiadu.

Kuliś zaznaczyła, że reakcja alergiczna po jakimkolwiek leku nie jest automatycznie przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. - Większość takich pacjentów może zostać zaszczepiona - podkreślił Posobkiewicz.

- Taki pacjent musi być zaszczepiony w określonych warunkach. Trzeba się zastanowić, czy nie założyć wcześniej wenflonu, czy nie poobserwować pacjenta, nie zbadać jego paramentów życiowych - wyjaśniła Kuliś.

Posobkiewicz zwrócił uwagę, że osoby, które miały w przeszłości wstrząs anafilaktyczny, powinny rozważyć szczepienie na koronawirusa nie w punkcie typu drive-thru, tylko w punkcie szczepień przy szpitalu.

- Dobrze jest też zostać troszeczkę dłużej po szczepieniu w takim punkcie, na obserwacji - powiedział ekspert. Specjalistka doprecyzowała, że chodzi o okres pół godziny do godziny. Co jeżeli wystąpią objawy poszczepienne? Profil: Kancelaria Premiera


Czytaj także:


Rekomendacja

Zespół Ekspertów pod kierunkiem Konsultanta Krajowego w dziedzinie Alergologii rekomenduje, by w przypadku pacjentów, u których w przeszłości wystąpiła ciężka uogólniona reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny) po podaniu szczepionki, jakiegokolwiek leku, ekspozycji na lateks, składniki szczepionki, pokarm lub po ukąszeniu owada - w uzasadnionych przypadkach - przed szczepieniem odbyła się konsultacja alergologiczna.

Eksperci zalecają odstąpienie od szczepień osób z wywiadem uogólnionej reakcji alergicznej po pierwszej dawce szczepionki na koronawirusa lub na którykolwiek składnik szczepionki oraz zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji o szczepieniu pacjentów z wywiadem anafilaksji na takie czynniki jak: leki, inne szczepionki, lateks, pokarmy, jady owadów, czynniki fizykalne i inne.

W stanowisku czytamy, że nie zaleca się odstępowania od szczepienia osób z innymi niż opisane w rekomendacji stanami alergii oraz u osób z kontrolowaną astmą oskrzelową. Eksperci podkreślili również znaczenie prowadzenia szczepień w warunkach umożliwiających natychmiastową pomoc specjalistyczną w sytuacji wystąpienia anafilaksji i jej leczenie zgodnie z algorytmem postępowania.Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 10.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Masz małopłytkowość? Lekarz zdecyduje, którą szczepionką się zaszczepisz

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:07
Małopłytkowość to mniejsza liczba płytek krwi niż przewidują normy. Nie jest to przeciwwskazanie do szczepień przeciwko COVID-19, ale jest wskazaniem do określonego wyboru szczepionki. Powinien o tym zadecydować lekarz po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaszczepiłem się na COVID-19". A co ze szczepionką przeciw grypie?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 11:07
Każdego dnia kolejne osoby przyjmują szczepionki przeciwko COVID-19. Część z nich zastanawia się jednak, czy dzięki nim jesienią nie będą musiały zaszczepić się na grypę. - Jednorazowa dawka szczepionki na grypę wystarcza mniej więcej na pół roku - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych. Co to oznacza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie TSH, problemy z tarczycą, Hashimoto a szczepienie na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:00
- Jeśli pacjent ma wysokie TSH, problemy z tarczycą i podejrzenie choroby Hashimoto, to czy może się zaszczepić przeciwko COVID-19? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
rozwiń zwiń