COVID-19. Jak szybko po porodzie można się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:36
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Wiemy z wcześniejszych odcinków poradnika "Koronawirus - co musisz widzieć", że dotychczas nie stwierdzono, by szczepienie przeciw koronawirusowi miało negatywny wpływ na ciążę, jej rozwój i przebieg. A jak szybko po porodzie można się zaszczepić, jeśli nie zrobiło się tego wcześniej? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Da Antipina

Czytaj też
1200_szczepienie_ciąża_shutterstock.png
Jestem w ciąży. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić na koronawirusa?

- Wszystko zależy od samopoczucia, czy matka czuje się dobrze, jest zdrowa i nie ma nasilonych cech infekcji. Kobiety w okresie połogu niezwłocznie, jak wydobrzeją, mogą być poddane szczepieniu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś. 


Posłuchaj
03:03 _PR1_AAC 2021_05_12-10-21-34.mp3 Szczepienie przeciw COVID-19 a ciąża i połóg (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dr Kuliś przypomina także, że nie ma przeciwwskazań do karmienia dziecka piersią. - Matka może normalnie prowadzić cykl szczepień. To, co jest w dawnych wytycznych, że należy ściągać pokarm w dniu szczepienia,  zostało zweryfikowane i w tej chwili to zalecenie nie obowiązuje - zaznacza. 


  czytaj więcej
  seniorzy 1200.jpg
  COVID-19. Ruszyły zapisy na szczepienie dla osób przewlekle chorych

  Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby:

  Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Dla dzwoniących z zagranicy - 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

  Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

  Ostatni sposób to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie - należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

  "Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień" - zaznaczono.

  Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.
  Seniorzy z rocznika 1952 szczepieni będą od poniedziałku szczepionką firmy AstraZeneca.


   czytaj więcej
   shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
   Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

   Czytaj też:

   Na rynku unijnym dopuszczone są cztery szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
   Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. 11 marca Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson.

   czytaj więcej
   koronawirus free 1200.jpg
   Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

   Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

   Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

   .***

   Tytuł audycji: Cztery pory roku 

   Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

   Data emisji: 12.05.2021

   Godzina emisji: 10.20

   Jedynka/IAR/PAP/kh

   Czytaj także

   Szczepionka przeciw COVID-19. Kiedy należy podać drugą dawkę?

   Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 12:30
   - Mam 75 lat i 18 marca byłam szczepiona preparatem firmy Pfizer. Kolejną dawkę szczepionki otrzymam 29 kwietnia. Czy to nie za długi okres oczekiwania? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Kobiety karmiące piersią a szczepienie przeciw COVID-19. Czy są przeciwskazania?

   Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 13:30
   Niewiele wiemy na temat szczepienia przeciw COVID-19 u grupy kobiet karmiących piersią. Nie oznacza to jednak, że szczepionka jest przeciwwskazana. - Badania są prowadzone. Wiemy, że zarówno kobiety w ciąży, jak i kobiety karmiące piersią w momencie szczepienia podlegały szczególnemu procesowi obserwacji - mówi lekarz Bartosz Fiałek. 
   rozwiń zwiń