Kolarstwo szosowe - nowa miłość Polaków?
W Polsce pierwszą fabrykę rowerów założył w roku 1891 Władysław Sierpiński. Właściciel nie zdecydował się na produkcję masową - produkowano wówczas kilkaset rowerów rocznie. Dziś ten sport zajmuje miejsce w czołówce najchętniej uprawianych przez Polaków. Jedną z korzyści płynących z jazdy na rowerze jest obniżanie poziomu stresu.
- Jazda na rowerze to jest taki supersposób na "odgazowanie" głowy. W środku pandemii i troszeczkę trudniejszych czasów tych problemów nie brakuje. Wyjście na rower na te dwie, trzy godziny zabiera je z głowy - mówi Ewa Kołodziej, instruktor kolarstwa, uczestniczka maratonów rowerowych MTB i autorka książki "Pod górę".
08:04 Cztery pory roku 5.05.2021 Jaki rower wybrać, by jazda sprawiała przyjemność? (Cztery pory roku/Jedynka)
Rower górski czy szosowy?
Coraz bogatsza oferta u wielu osób powoduje problem ze sprawnym wyborem odpowiedniego sprzętu. Według gościa "Czterech pór roku" najważniejsze jest określenie celu naszej aktywności i odpowiedź na pytanie, czy mamy zamiar możliwie najszybciej pokonywać kolejne kilometry, czy też raczej spokojnie eksplorować tereny pokryte siecią dróg nieutwardzonych.
- Jeżeli głównie widzimy się na asfaltach, wtedy najlepiej wybrać rower szosowy. Jeżeli w naszej wizji jest głównie las, to wtedy wybieramy rower górski. (...) Istnieje też rower fitnessowy. To jest taki rower do wszystkiego: jest komfortowy w czasie jazdy po mieście, natomiast nic też się nie wydarzy z jego oponą, jak wjedziemy do lasu - tłumaczy Ewa Kołodziej.
Jak jeździć na rowerze bezpiecznie (dla siebie i innych)?
Czas na serwis
Problemem często bywa również rower źle dobrany pod względem wielkości i masy. - Na ulicy widzę bardzo dużo osób, które mają np. za duży rower, co oznacza, że miotają sobą na tym rowerze, nie potrafią znaleźć na nim miejsca. Warto udać się do dobrego sklepu, gdzie wykwalifikowana kadra dobierze rower do wzrostu - radzi gość audycji. Bardzo istotne jest również używanie kasku i posiadanie sprawnego oświetlenia.
YouTube/Straż Miejska Warszawa
Kolejnym krokiem jest przygotowanie roweru do jazdy. Warto mieć gwarancję, że do sprzętu zajrzał specjalista. - Ważne jest czy ten rower ma już przejechany pod nami jakiś sezon i stał na balkonie? Czy zdążyła się wedrzeć jakaś wilgoć? Polecam pójść do serwisu rowerowego, oni sprawdzą, czy potrzebujemy coś wymienić, wyregulują przerzutki i hamulce. Przy okazji napompują opony i będziemy gotowi do jazdy - mówi Kołodziej.
Jazda z głową
By nie nabawić się kontuzji, warto rzetelnie ocenić swoje możliwości i w sezon wchodzić stopniowo, bez zbędnych szaleństw. - Polecam spokojne wycieczki, takie 50-kilometrowe na początek i w miarę sezonu, jak te tygodnie nam mijają, to sobie powiększać dystans. Natomiast robić to z głową, żeby się nie zniechęcić, nie zmęczyć, nie "zakwasić" - podsumowuje gość "Czterech pór roku".
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadząca: Agnieszka Kunikowska
Gość: Ewa Kołodziej (instruktor kolarstwa, uczestniczka maratonów rowerowych MTB)
Data emisji: 5.05.2021
Godzina emisji: 9.00-12.00
mg