Szczepienie przeciw COVID-19. Czy osoba zaszczepiona może zakazić niezaszczepioną?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:25
- Czy osoba zaszczepiona preparatem przeciwko COVID-19 może zakazić osobę niezaszczepioną na koronawirusa? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/

Posłuchaj
02:40 Jedynka/Cztery pory roku - 13.05.2021 poradnik koronawirus Szczepienia na koronawirusa. Czy osoba zaszczepiona może zakazić osobę niezaszczepioną? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- U osoby zaszczepionej, u której doszło do prawidłowego wytworzenia przeciwciał i - jak zakładamy - u niej nie dojdzie do replikacji wirusa, wirus SARS-CoV-2 nie będzie się namnażał, czyli ona nie będzie roznosicielem, siewcą - powiedział w audycji "Cztery pory roku" były Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

Jednocześnie specjalista podkreślił, że osoba zaszczepiona wciąż może być wektorem bezpośrednim, przenosicielem wirusa. - Taka osoba może na przykład przywitać się z osobą zakażoną, a następnie podać rękę innej osobie, niezakażonej. Taka osoba może przekazać wirusa na własnej dłoni czy poprzez pocałunek na twarzy - wskazał.

Posobkiewicz zauważył, że u kilku procent osób zaszczepionych przeciwko COVID-19 przeciwciała mogą się nie wytworzyć w pełni. - W takim przypadku może dojść do replikacji wirusa w organizmie takiej osoby, która - nie zdając sobie sprawy z tego, przechodząc COVID-19 bezobjawowo - może rozsiewać koronawirusa dookoła siebie - zwrócił uwagę.  


Czytaj także:


Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 13.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Niedawno przechorowałam COVID-19, kiedy mogę się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:40
- W jakim czasie od zachorowania ozdrowieńcy mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19 a inne szczepienia. Jaka przerwa między szczepionkami?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:06
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli zaszczepiła się niedawno przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, może teraz bezpiecznie zaszczepić się przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń