Gorsze samopoczucie, ból po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:25
Tak, jak po podaniu jakiegokolwiek leku mogą się pojawić objawy niepożądane, tak również i po szczepieniu przeciwko COVID-19 mogą one wystąpić. Co wówczas należy zrobić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/hedgehog94

Posłuchaj
01:53 Jedynka/Cztery pory roku - 14.05.2021 poradnik koronawirusowy Gorsze samopoczucie po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Co zrobić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby nie opuszczać punktu szczepień od razu po zaszczepieniu. Powinniśmy posiedzieć w przeznaczonym do tego miejscu, np. w poczekalni, ok. 15-30 minut. Jeśli w tym czasie wystąpiłyby jakieś problemy ze zdrowiem, wówczas możemy liczyć na natychmiastową interwencję personelu medycznego.

W przypadku gdy niepokojący nas niepożądany odczyn po szczepieniu przeciwko COVID-19 pojawi się po kilku godzinach, gdy jesteśmy już w domu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie, bądź jakimkolwiek innym lekarzem i poinformować o odbytym szczepieniu.

"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Wśród poszczepiennych objawów niepożądanych wymienić można: ogólne złe samopoczucie, osłabienie, ból głowy, zawroty, ból/obrzęk/zaczerwienienie w miejscu wkłucia, bóle mięśniowo-stawowe, dreszcze, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, odczyny alergiczne.

Ministerstwo Zdrowia zaleca, by w przypadku bólu lub gorączki powyżej 38,5 st. C zastosować niesteroidowy lek przeciwbólowy (paracetamol/ibuprofen).
Czytaj także:


Narodowy Program Szczepień

Szczepionka przeciw COVID-19 to - jak czytamy na rządowej stronie poświęconej Narodowemu Programowi Szczepień - jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu możemy powstrzymać epidemię. Wyzwala ona w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.

Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

"Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół".

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Zastrzyki wykonuje się preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Preparaty trzech pierwszych firm są dwudawkowe, a szczepionka Johnson & Johnson - jednodawkowa. Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Pacjent przed przyjęciem preparatu musi wypełnić kwestionariusz, do szczepienia kwalifikuje lekarz (lub inna osoba, co zostało określone w odpowiednim dokumencie). Zaszczepiony otrzymuje potwierdzenie.


Informacje o szczepieniach dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i www.gov.pl/web/szczepimysie***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 14.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Niedawno przechorowałam COVID-19, kiedy mogę się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:40
- W jakim czasie od zachorowania ozdrowieńcy mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19 a inne szczepienia. Jaka przerwa między szczepionkami?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:06
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli zaszczepiła się niedawno przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, może teraz bezpiecznie zaszczepić się przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń