Pogoda czy klimat? O czym nam mówią wahania temperatur?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:55
Pogoda to jeden z tych tematów, na które rozmawiamy najchętniej. Ostatnie miesiące nie rozpieszczają, więc i powodów do niepokoju mamy wiele. Czym jednak tłumaczyć wszelkie anomalie?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / JJSINA

Czytaj też:
lodowiec ekologia globalne ocieplenie 1200.jpg
Topniejące lodowce - od nich zależą losy świata

Tegoroczny kwiecień był najzimniejszym w XXI wieku. W lutym, dla odmiany, w Makowie Podhalańskim padł rekord ciepła. Termometry wskazały wówczas 22 stopnie Celsjusza. Czym powodowane są tak znaczne wahania? O czym nam mówią? I czy powinny stanowić powód do niepokoju?

Posłuchaj
07:53 PR1_AAC 2021_05_17-11-20-53.mp3 O czym mówią nam wahania pogody? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

O czym mówi nam pogoda?

Według Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24 wahania atmosferyczne tworzą sygnały, układające się w przewidywania dotyczące zmienności pogody. Nie należy jednak wiązać ich ze zjawiskiem ocieplenia klimatu. - Klimat, który się zmienia, klimat, na który wpływamy przez działalność naszej gospodarki, to jest coś, co mierzymy w okresach co najmniej trzydziestoletnich - wyjaśnia gość "Czterech pór roku".

Na podstawie wieloletnich okresów możliwe jest dostrzeżenie i opisanie trendów zachodzących w przyrodzie. Pogoda - zmienna i krótkotrwała - sama w sobie nie jest miarodajnym zjawiskiem. - Pogoda to jest coś chwilowego, klimat to długoletnie układy pogody mierzalne, sprawdzalne i weryfikowalne pod kątem zachodzących zmian - tłumaczy Jakub Wiech.

YouTube/IMGW PIB

Niepokojące anomalie

Eksperci nie mają wątpliwości, że najbardziej niepokojące są duże wahania temperatur. Są one dowodem na postępującą destabilizację klimatu. - Jego naturalna kompozycja zostaje zaburzona właśnie przez czynnik antropogeniczny, który w tym momencie jest dominujący, jeżeli chodzi o skalę zmiany światowego klimatu - mówi gość "Czterech pór roku". Klimat jest ocieplany przez emisje człowieka, to zaś może doprowadzić do katastrofy.


Czytaj też:
rezyliencja kwiat pustynia stokrotka 1200.jpg
Południe Europy zmienia się w pustynię. Postępujące ocieplenie klimatu

Jednocześnie, by dostrzec skalę problemu, najlepiej analizować wahania temperatur w przekroju wielu lat. - Dekada 2011 - 2020 była najcieplejsza w historii pomiarów, z kolei najcieplejsze lata w historii pomiarów to były kolejno 2016, 2020 i 2019 - wylicza Wiech. Aż sześć najcieplejszych lat w historii pomiarów na świecie przypadło na okres po roku 2015. - Te długofalowe trendy obliczane za pomocą analizy odchyleń temperaturowych w okresach wieloletnich pozwalają nam ustalić, że coś jest nie tak - podsumowuje.

Facebook/IMGW PIB

Jaka pogoda w najbliższe wakacje?

Gość audycji przyznał, że dokładne przewidzenie pogody na najbliższe miesiące nie jest łatwe. Jednocześnie podkreślił, że w roku 2021 temperatury są niższe aniżeli w latach ubiegłych. - Możemy założyć, że w Polsce, w Europie Środkowej to lato, które nas czeka, może być chłodniejsze niż to, które mieliśmy na przykład w roku 2019 - mówi.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzący: Daniel Wydrych

Gość: Jakuba Wiech (Energetyka24)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 11:20

mg

Czytaj także

Nawałnica podczas podróży autem? Lepiej zjedź z drogi

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 14:13
Na polskich drogach kierowcy często muszą mierzyć się z gwałtownymi burzami i niesprzyjającą pogodą. Jazda w złych warunkach może skończyć się wypadkiem. Co zatem należy zrobić podczas nawałnicy, aby bezpiecznie dotrzeć do domu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowa Organizacja Meteorologiczna: 2020 jednym z najcieplejszych lat w historii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 23:16
Rok 2020 był jednym z dwóch najgorętszych w historii - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO). Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że świat zmierza w kierunku "katastrofalnego wzrostu" upałów w tym stuleciu.
rozwiń zwiń