"Segregowanie śmieci nie jest hipokryzją, tylko wyrazem rozsądku"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:30
Dlaczego powinniśmy segregować odpady? Czy wiedza o tym, że warto to robić, jest coraz bardziej powszechna i co możemy zrobić, by śmiecić po prostu mniej? Czy prawdą jest, że "wszystkie śmieci trafiają finalnie do jednego worka"?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/siam.pukkato

maseczka FREE 1200.jpg
Jak możemy uchronić się przed zalewem covidośmieci?

Ustawa o czystości i porządku w gminach 

Główne cele ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach to przede wszystkim upowszechnienie segregacji odpadów przez mieszkańców oraz zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych poprzez m.in. zapewnienie powstania odpowiednich instalacji do ich odzysku lub unieszkodliwiania. Ponadto Polska jest zobowiązana do osiągnięcia odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, kierowanych do składowania, a także poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia oraz odzysku innymi metodami papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła, a także innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych. 

Posłuchaj
08:05 Jedynka/4PR śmieci 18.05.2021.mp3 "Segregowanie śmieci nie jest hipokryzją, tylko wyrazem rozsądku" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Segregacja odpadów 

Jak podkreśla ekolog Sławomir Brzózek, mamy dwa poziomy segregacji odpadów. - Jeden to jest poziom naszego domu, kiedy coś my możemy zrobić i mamy poczucie, że robimy coś pożytecznego - mówi. - Czasami mamy takie poczucie, że płacimy za tych, którzy nie segregują odpadów, bo jeżeli robimy to rzetelnie, uiszczamy opłaty do gminy, to gmina o tym wie, natomiast uiszczamy opłaty za tych, którzy tego nie robią, gdyż sto procent kosztów musi ktoś pokryć - wyjaśnia ekspert i dodaje, że rozwiązaniem sytuacji może być unormowanie ładu w gospodarce opadami. 

W ramach ułatwienia pozbywania się przez mieszkańców odpadów spółdzielnie i wspólnoty mogą wykorzystywać zsypy do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych. Np. odpady zmieszane mogą być wyrzucane do zsypów, natomiast odpady posegregowane do odpowiednich pojemników ustawianych dla mieszkańców w najbardziej dogodnych i ogólnie dostępnych miejscach.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Sławomir Brzózek (ekolog, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 18.05.2021 r. 

Godzina emisji: 11.21

ans