COVID-19. Czy po przechorowaniu koronawirusa trzeba powtórzyć test?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 13:00
Słuchaczka programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy osoba, która przechorowała COVID-19 powinna, po okresie samoizolacji, zrobić powtórnie test na obecność koronawirusa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SeventyFour

czytaj więcej
Test covid.jpg
Sklepowe testy na COVID-19. Czy mogą zastąpić test laboratoryjny?

- Nie ma takiej potrzeby. Jeżeli dana osoba zakończyła cały cykl chorobowy i nie ma objawów chorobowych, a cały proces izolacji został pomyślnie zakończony, nie ma potrzeby robienia testu PCR - mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w radiowej Jedynce dr Marzena Kuliś. 


Posłuchaj
02:44 _PR1_AAC 2021_05_20-10-20-14.mp3 Test na COVID-19 u ozdrowieńców? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Ten test, jeżeli jednak się go wykona, może być dodatni nawet przez pewien czas po zakończeniu procesu chorobowego. Taki wynik potrafi utrzymać się do miesiąca a nawet dłużej - dodaje lekarz. 

  czytaj więcej
  seniorzy 1200.jpg
  COVID-19. Szczepienia osób przewlekle chorych

  W Polsce trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Zapisu na szczepienie można dokonać na cztery sposoby:

  Pierwszy to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię - 989. Dla dzwoniących z zagranicy - 22 62 62 989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia - przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

  Druga droga to elektroniczny zapis poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie. Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień.

  Ostatni sposób to wysłanie SMS-a na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie - należy, wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

  "Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień" - zaznaczono.

  Po zarejestrowaniu, na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, by nie odpowiadać na SMS z innego numeru niż numer 664 908 556 lub 880 333 333. To może być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.
  Seniorzy z rocznika 1952 szczepieni będą od poniedziałku szczepionką firmy AstraZeneca.


   czytaj więcej
   shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
   Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

   Czytaj też:

   Na rynku unijnym dopuszczone są cztery szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.
   Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. 11 marca Komisja Europejska dopuściła do obrotu na terytorium Unii Europejskiej szczepionkę przeciw COVID-19 firmy Johnson & Johnson.

   czytaj więcej
   koronawirus free 1200.jpg
   Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

   Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

   Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

   .***

   Tytuł audycji: Cztery pory roku 

   Prowadzi: Karolina Rożej

   Data emisji: 20.05.2021

   Godzina emisji: 10.20

   Jedynka/IAR/PAP/kh

   Czytaj także

   COVID-19. Czy szczepienie przeciw koronawirusowi zwalnia nas z noszenia maseczki?

   Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 12:27
   W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy skoro zaszczepiła się przeciwko koronawirusowi, musi nadal nosić maseczkę?
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   COVID-19. Jak szybko po porodzie można się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

   Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:36
   W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Wiemy z wcześniejszych odcinków poradnika "Koronawirus - co musisz widzieć", że dotychczas nie stwierdzono, by szczepienie przeciw koronawirusowi miało negatywny wpływ na ciążę, jej rozwój i przebieg. A jak szybko po porodzie można się zaszczepić, jeśli nie zrobiło się tego wcześniej? 
   rozwiń zwiń