Hałaśliwy pies w mieszkaniu. Jaką odpowiedzialność ponosi właściciel czworonoga?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:50
Ukochany pupil rodziny może stać się utrapieniem dla sąsiadów. Odnosząc się do informacji z Włoch, gdzie w jednym z tamtejszych miasteczek burmistrz zakazał psom… szczekania, porozmawialiśmy o ewentualnych karach za ujadające, pozostawione w mieszkaniach bez opieki czworonogi. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Julia Zavalishina

Samochodowe podróże z czworonogiem
Samochodowe podróże z czworonogiem

Uciążliwy pies sąsiada 

Burmistrz włoskiego miasta Recoaro, Armando Cunegato, postanowił zakazać psom nieustannie szczekać, "zwłaszcza w nocy". Zgodnie z rozporządzeniem właściciele czworonogów, które złamią zakaz, zapłacą karę pieniężną. Nakaz burmistrza wywołał natychmiastową reakcję obrońców praw zwierząt.

- Jestem zwolennikiem takiej tezy, iż w życiu publicznych, relacjach i sprawach sądowych, konflikt to jest wyważenie racji dwojga ludzi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Aureliusz Karczmarzyk, prawnik. - Zawsze należy najpierw porozumieć się między sobą - dodaje. 

Posłuchaj
06:58 Jedynka/4PR pies hałas 24.05.2021.mp3 Hałaśliwy pies w mieszkaniu. Jaką odpowiedzialność ponosi właściciel czworonoga? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zakłócanie ciszy nocnej 

Zwyczajowo przyjęło się, że cisza nocna trwa ona od 22.00 do 6.00 rano. Spółdzielnie mieszkaniowe mogą ustalać własne godziny jej obowiązywania. W przepisach nie ma takiego pojęcia jak "cisza nocna", jednak można już odnaleźć odniesienie się do zakłócania spoczynku nocnego. Takie odwołanie znajdziemy w art. 51 Kodeksu wykroczeń, który brzmi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". - Zakłócanie ciszy nocnej jest traktowane jako zakłócanie spokoju dziennego. Nie można zakłócać i uciążliwie działać przeciwko swoim sąsiadom - stwierdza ekspert Jedynki. - Za to grozi odpowiedzialność wykroczeniowa - dopowiada. 

Zobacz także: 

Gość audycji wyjaśnia, że w przypadku, gdy rozmowy z sąsiadem nie przynoszą rezultatów, należy zawiadomić policję. - Wtedy będzie wszczynane postępowanie wyjaśniające i jeżeli przyniesie ono pozytywne skutki - zostanie udokumentowane, że zgłoszenie jest zasadne - to policja może ukarać mandatem albo skierować sprawę do sądu - informuje prawnik. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Marek Aureliusz Karczmarzyk (prawnik, WSB w Gdańsku)

Data emisji: 24.05.2021 r. 

Godzina emisji: 11.20

ans