Jak rozwiązywać konflikty między rodzeństwem. "Trzeba wyciszyć emocje i rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 15:12
Więzi pomiędzy rodzeństwem często bywają wyjątkowe i pełne skrajnych emocji. Do konfliktów dochodzi nie tylko w dzieciństwie, ale również już w dorosłym życiu. - Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest spokojna rozmowa i wytłumaczenie swoich racji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Katarzyna Knopp z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Impact Photography/shutterstock

Posłuchaj
10:50 Jedynka/Cztery pory roku - 24.05.2021 rodzeństwo Zdaniem dr Katarzyny Knopp dogadanie się rodzeństwa nie zawsze jest możliwe, ale w każdym przypadku warto jednak spróbować (Jedynka/Cztery pory roku)

Do kłótni między dorosłym rodzeństwem często dochodzi z powodu spadku. Zdarza się, że toksyczny wpływ na brata bądź siostrę mają ich najbliżsi. - W pewnym momencie życia drogi rodzeństwa rozchodzą się i często pojawia się także wrogość. Niestety zaangażowanie osób trzecich w relację pomiędzy rodzeństwem może być niekorzystne. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj spokojna rozmowa, wytłumaczenie swoich racji i to najlepiej bez obecności osób trzecich, które nie zawsze korzystnie wpływają na tę relację - przyznaje dr Katarzyna Knopp.

seriale oglądanie tv para shutter 1200 sirtravelalot.jpg
"Granica między przyjemnością a uzależnieniem jest cienka". Jak nie wpaść w nałóg oglądania seriali

Zdaniem ekspert Jedynki dogadanie nie zawsze jest możliwe, ale w każdym przypadku warto jednak spróbować.

- Jeśli nie podejmiemy próby, to mamy gwarancję, że nie osiągniemy sukcesu. Dlatego dobrze jest wziąć przysłowiowe trzy oddechy, starać się wyciszyć emocje i przedstawić rodzeństwu swoje racje w sposób spokojny i rzeczowy, pokazując różne argumenty. Nie mogę zagwarantować, że skończy się to sukcesem, bo często tak nie jest, ale już podjęcie próby jest ważne - słyszymy.

Źródło: Iga Stanek - psychologia i psychoterapia/Toksyczne rodzeństwo - jak sobie z nim radzić

Kłótnie są czasami pożyteczne

Konflikty w rodzeństwie pojawiają się jednak już od samego początku. - Kłótnie są czymś naturalnym i nawet powiedziałabym, że czymś bardzo pożytecznym z punktu widzenia rozwoju tych dzieci. Problem pojawia się, kiedy konflikty zaczynają dominować w relacji i mamy stałą wrogość pomiędzy rodzeństwem. W tym przypadku trzeba nad tym popracować i w tym bardzo duża rola rodziców, aby nie wpływać negatywnie na relacje pomiędzy dziećmi, a po drugie, żeby odpowiednio reagować na pojawiające się problemy - wyjaśnia dr Katarzyna Knopp.

Dr Katarzyna Knopp zwraca uwagę, że zdarza się, iż rodzice nie zdają sobie sprawy, że faworyzują któreś ze swoich dzieci. Wtedy na przykład te starsze mogą mieć poczucie krzywdy.

- Bardzo często spotykamy się w życiu codziennymi z takimi reakcjami: "ustąp, on jest mniejszy", czy: "powinieneś być mądrzejszy". To nie jest zbyt dobre zachowanie rodziców, ponieważ powoduje poczucie niesprawiedliwości u starszego rodzeństwa. Rodzic w takich drobnych sytuacjach konfliktowych powinien moim zdaniem unikać wchodzenia w rolę arbitra i raczej zachęcać dzieci do tego, żeby samodzielnie znalazły rozwiązanie swojego konfliktu. Jest to bardzo dobre dla dzieci i uczy je samodzielnego radzenia sobie w sytuacjach problemowych - uważa gość Jedynki.

Źródło: Doradca Rodzicielski Mariola Kurczyńska/Jak reagować, kiedy rodzeństwo bije się między sobą?

Jak to jest z rodzeństwem?

- Nie wyobrażam sobie świata bez takiego pojęcia jak braterstwo. To taka specjalna więź między dwoma mężczyznami, która polega bardziej na przyjaźni, bliskości, jedności, solidarności czy koleżeństwie. Brat jest osobą najbliższą pod kątem biologicznym i genetycznym. Jest też osobą, z którą można dzielić zainteresowania i troski - mówi p. Łukasz z Krakowa, który ma starszego brata.

Jak przyznaje nasz rozmówca, na przestrzeni lat różnie postrzegał swojego starszego o dziewięć lat brata. - Wydaje mi się, że braterstwo jest wielopoziomowe lub do prawdziwego braterstwa trzeba dojrzeć. Był taki czas, kiedy łączyła nas tylko genetyka. Wtedy mieliśmy zupełnie różne zainteresowania, a w zasadzie widzieliśmy się tylko na rodzinnych obiadach. Zmieniło się to bardzo, kiedy zaczęliśmy dzielić ze sobą wspólne zainteresowanie, czyli pasję do programowania. Przez długi okres byliśmy nierozłączni - dodaje.

Z kolei p. Łukasz z Lubawy ma młodszego brata. - Dobre strony są takie, że brat często prosi mnie o pomoc i mam satysfakcję z tego, że jestem starszym bratem i mogę mu pomóc. Wówczas może korzystać z mojego doświadczenia. Są też negatywy, tj. jeżeli dzieje się coś złego, zawsze winą obarczany jestem ja, ponieważ on jest młodszy - tłumaczy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Abgarowicz

Gość: dr Katarzyna Knopp (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 24.05.2021 

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych rodzina

Czytaj także

Mirosław Hermaszewski o starcie w kosmos: to był szczególny dzień

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 14:54
Generał Mirosław Hermaszewski jest pierwszym i jedynym w dotychczasowej historii Polakiem, który poleciał w kosmos. W 1978 roku na pokładzie statku Sojuz-30 wraz z Piotrem Klimukiem uczestniczył w 8-dniowej misji. - Nie czułem strachu, bardziej dominowało uczucie oczekiwania - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hałaśliwy pies w mieszkaniu. Jaką odpowiedzialność ponosi właściciel czworonoga?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 13:50
Ukochany pupil rodziny może stać się utrapieniem dla sąsiadów. Odnosząc się do informacji z Włoch, gdzie w jednym z tamtejszych miasteczek burmistrz zakazał psom… szczekania, porozmawialiśmy o ewentualnych karach za ujadające, pozostawione w mieszkaniach bez opieki czworonogi. 
rozwiń zwiń