Noszenie maseczki w środkach transportu. Czy kierowca musi mieć maseczkę?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:30
- Czy kierowca samochodu zobowiązany jest do zakrywania nosa i ust maseczką? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Syda Productions/shutterstock.com

Posłuchaj
01:04 Jedynka/Cztery pory roku - 26.05.2021 poradnik koronawirus Noszenie maseczki w środkach transportu. Czy kierowca musi mieć maseczkę? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kierowca podróżujący samotnie nie ma takiego obowiązku. W sytuacji, w której kierowca przewozi osoby, które są jego rodziną, z którymi mieszka również zarówno on sam, jak i jego pasażerowie, nie muszą nosić maseczek.

- Samych siebie nie zarazimy, nie zarazimy też innych uczestników ruchu, podróżując w zamkniętym samochodzie. Gdy jedziemy z osobami ze wspólnego gospodarstwa domowego noszenie maseczki też nie ma znaczenia, ponieważ jeśli bylibyśmy chorzy, jeśli mielibyśmy te osoby zarazić, to one są i tak już zarażone - powiedział w radiowej Jedynce dr Piotr Gryglas, kardiologi i internista.


"Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Czytaj także:


- Natomiast jeżeli zapraszamy do samochodu osoby obce, osoby, których nie znamy, a które mogą być potencjalnie zarażone, to powinniśmy - my i pasażerowie - osłonić nos i usta - wskazał ekspert.


Szczepienie PAP-1200.jpg
Szczepienia przeciwko COVID-19 - co trzeba wiedzieć?

Przypominamy, że do zasłaniania nosa i ust maseczką (od 27 lutego można używać tylko maseczki. Przyłbice czy chusty nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem) jesteśmy zobowiązani w autobusie i pociągu. Jeśli podróżujemy taksówką, zarówno kierowca, jak i pasażerowie powinni zasłaniać usta i nos podczas przejazdu.***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 26.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.20

kk

Czytaj także

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeziębienie. Czy możemy się zaszczepić, kiedy mamy katar?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 08:25
Narodowy Program Szczepień przyspiesza. Obecnie dzienna liczba szczepień wynosi ponad 220 tys. W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało już ponad 3 mln osób. Wykonano w sumie ponad 12 mln zastrzyków. Od 9 maja e-skierowanie będzie miał każdy pełnoletni Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorsze samopoczucie, ból po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:25
Tak, jak po podaniu jakiegokolwiek leku mogą się pojawić objawy niepożądane, tak również i po szczepieniu przeciwko COVID-19 mogą one wystąpić. Co wówczas należy zrobić?
rozwiń zwiń