Gdzie i jak możemy jeździć na hulajnogach? Sprawdź nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:29
- Nowe przepisy jasno charakteryzują możliwości poruszania się hulajnogami jako urządzeniami, które można wykorzystywać do poruszania się głównie po ścieżce rowerowej - mówi w Programie 1 Polskiego Rada dr Jacek Karcz, ekspert ds. logistyki i transportu. O czym należy pamiętać, żeby podczas jazdy nie złamać prawa?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: r.classen/shutterstock

telefon wakacje FREE 1200.jpg
Cyfrowy portfel na dokumenty. Z aplikacją mObywatel w zagraniczną podróż
Posłuchaj
08:33 2021_05_27 09_19_57_PR1_Cztery_pory_roku.mp3 Na hulajnodze powinniśmy poruszać się przede wszystkim po ścieżkach rowerowych, ponieważ te urządzenia obecnie klasyfikowane są podobnie jak rowery (Jedynka/Cztery pory roku)

W czwartek 20 maja weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która reguluje status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni przeznaczonych do poruszania się po drogach publicznych. W ten sposób wprowadzono zapisy dotyczące jazdy na hulajnogach.

Kiedy ścieżka, a kiedy chodnik lub droga?

Na hulajnodze powinniśmy poruszać się przede wszystkim po ścieżkach rowerowych, ponieważ te urządzenia obecnie klasyfikowane są podobnie jak rowery.

- Poruszanie się po chodniku jest dopuszczalne, kiedy nie ma ścieżki rowerowej. Wtedy prędkość dostosowana ma być do prędkości pieszego, czyli mniej więcej 5 km/h. W praktyce bardzo ciężko to wyczuć. Niedopuszczalne jest poruszanie się hulajnogą po drodze, jeżeli dopuszczalna prędkość na tej drodze jest większa niż 30 km/h. Oznacza to, że możemy poruszać się tylko po drogach osiedlowych oraz takich, gdzie faktycznie widzimy, że ograniczenie jest do 30 km/h i nie ma ścieżki rowerowej - wyjaśnia dr Jacek Karcz.

Należy pamiętać, że dziecko poniżej 10. roku życie nie może korzystać z hulajnogi poza terenem zabudowanym, a dokładnie - poza zamkniętymi osiedlami oraz posesjami prywatnymi.

Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

Wybierając się na przejażdżkę, warto założyć kask, mimo że polskie przepisy tego nie regulują. Przykładowo we Włoszech kask jest obowiązkowym wyposażeniem osoby korzystającej z hulajnogi.

- W żaden sposób nie możemy porównywać hulajnogi z dawnych lat do tej elektrycznej, z której obecnie korzystamy. Teraz mają one bardzo duże przyspieszenie, co jest dość istotną kwestią. Poza tym te urządzenia są bardzo ciche i nie wytwarzają specjalnego dźwięku, przez co przemieszczanie się nimi jest takie trochę dyskretne. Poniekąd sprzyja to potencjalnemu wypadkowi. O wypadek jest też łatwiej, kiedy nabieramy prędkości dużo szybciej, ponieważ zmienia się sposób naszej reakcji - uważa dr Jacek Karcz.

Zgodnie z przepisami nie możemy przewozić na hulajnodze ani pasażera, ani ładunku. Często jednak widzimy, jak osoba dorosła jedzie na hulajnodze… razem z dzieckiem.

- Jest to skrajnie nieodpowiedzialne i naraża zdrowie dziecka na tej samej zasadzie, jak gdybyśmy przewozili dziecko w samochodzie bez zapiętych pasów albo bez fotelika. Podobnie jest z jazdą na rowerze w dwie osoby. Kiedyś może mieliśmy mniejszą świadomość tego i inaczej wyglądał ruch na drogach, ale czasy jednak się zmieniły. Musimy dostosowywać się do tego, co nas otacza - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Jacek Karcz (ekspert ds. logistyki i transportu)

Data emisji: 27.05.2021 

Godzina emisji: 9.19

DS

Czytaj także

Policja zabierze Twój samochód!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 05:00
Okazuje się, że jazda pod wpływem alkoholu i przekroczenie prędkości mogą stać się pretekstem do konfiskaty samochodu i sprzedania go na aukcji lub zniszczenia w prasie hydraulicznej. Czy polscy kierowcy mają się czego obawiać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzyżaki to nie kleszcze. Dlaczego tak często je mylimy?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:35
Strzyżaki nazywane są "latającymi kleszczami", mimo że tak naprawdę nie są niebezpieczne. - Ugryzienie przez strzyżaka może być bolesne, ale nie przeniesie na nas boreliozy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Patrycja Opalińska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Dlaczego mylimy te owady z kleszczami?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierzyństwo w świecie zwierząt. Które matki są najlepsze?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:00
Macierzyństwo to prawdziwy fenomen. U ludzi w większości przypadków rola matki to m.in. obowiązki codziennego życia i opieka nad dziećmi. A jak to wygląda w świecie zwierząt? - Matek idealnych jest w zasadzie bardzo dużo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Które z nich są najbardziej opiekuńcze?
rozwiń zwiń