"Relacja pies-dziecko powinna być pod absolutną kontrolą rodziców"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 12:50
- Nawet w sytuacji, gdy ufamy naszemu psu bezgranicznie - podkreśliła w Programie 1 trenerka psów i behawiorysta zwierzęcy Katarzyna Gonera.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DNF Style/shutterstock.com

Posłuchaj
06:59 Jedynka/Cztery pory roku - 28.05.2021 psy "Relacja pies-dziecko powinna być pod absolutną kontrolą rodziców" (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Katarzyna Gonera zwróciła uwagę, że nowy członek rodziny wniósł ze sobą do domu, w którym mieszka pies, mnóstwo nowych zapachów. Płacz niemowlęcia to dla czworonoga bardzo wysokie dźwięki. - Psu trudno się zorientować, czy to jest dla niego zagrożenie, dlatego oswajanie zaczynamy małymi kroczkami. Jedno z rodziców trzyma psa na smyczy, ma smakołyki, drugie z rodziców trzyma maluszka - wytłumaczyła.

Specjalistka zauważyła, że najgorszy pomysł - wynikający z braku wiedzy i strachu - to pełna separacja. - To budowanie psiej frustracji. Bez totalnego dostępu do dziecka psiak będzie sobie wyobrażał, że przyprowadziliśmy do domu Marsjanina. Dźwięki dobiegające z łóżeczka, zza sztachetek, będą niepokoiły go coraz bardziej. Przez taką separację może się wydarzyć coś niefajnego - przestrzegła.

- Musimy zrozumieć psa - jemu coś do domu wniesiono, on kompletnie nie ma pojęcia co i reaguje frustracją, nerwami. Czasem to przechodzi w agresję. Pies nie ma koncepcji, jak zareagować - powiedziała.

Gonera zaznaczyła z całą mocą, że pies jest tylko i aż zwierzęciem. - Absolutnie nigdy, przenigdy nie możemy zapomnieć o kontroli, jeśli chodzi o relację dziecka i psa. Małe dziecko porusza się inaczej, szybciej niż dorosły człowiek, mocniej ściska, chwyta, chcąc przytulić. Wiele reakcji psa jest reakcjami obronnymi. Rodzice nawet nie zarejestrują, co się stało. Relacja dziecko-pies to jest relacja, której nie należy spuszczać z oka, nawet jeżeli ufamy naszemu psu bezgranicznie - podkreśliła.


Czytaj także:


Jak nauczyć psa odwagi?

W rozmowie z Katarzyną Gonerą poruszyliśmy także temat relacji pies-inne zwierzę. Jak nauczyć psa odwagi, by nie uciekał na widok przedstawicieli innych gatunków?

- Nauka odwagi polega głównie na "odczulaniu". "Narażamy" psa na kontakty z innym gatunkiem. Często praktykują to koniarze, osoby, które dużo czasu spędzają w stajni i chcą, aby ich pies się nie bał koni. Co robią? Zaczynają od spacerów z psem wokół stajni, podczas których podają smakołyki. Ten inny obiekt musi być oswojony. Musi się okazać, że w jego towarzystwie nic się złego nie dzieje, a wręcz przeciwnie - jest fajnie, bo są smakołyki i pochwały - wyjaśniła ekspertka.

Jak wskazała gość radiowej Jedynki - w ten sposób można zbudować wiele fajnych relacji międzygatunkowych, które czasem przemieniają się w miłości, a niekiedy pozostają jedynie... szorstką tolerancją.A co, jeśli pies nie tyle boi się nieznanego, ile już miał z tym nieznanym kontakt i nie był on przyjemny? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: Katarzyna Gonera (trenerka psów, behawiorysta zwierzęcy)

Data emisji: 28.05.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Dogoterapia. Gdy pies "czyta" dziecięce emocje

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:58
O dogoterapii słyszymy coraz więcej. Nie zawsze jednak zajęcia z psem są terapią, czasem - po prostu edukacją. Anna Skweres podkreśla jednak, że każdy kontakt z czworonogiem, w jakimś stopniu, będzie człowiekowi przynosił korzyści terapeutyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzikie zwierzęta w mieście. Jak reagować?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 06:30
Leśne zwierzęta coraz częściej pojawiają się w miastach. Widok dzików spacerujących po osiedlu, czy przemykających przez parkingi lisów, przestaje dziwić. Mimo to wiele osób wciąż nie wie, jak się zachować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Macierzyństwo w świecie zwierząt. Które matki są najlepsze?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:00
Macierzyństwo to prawdziwy fenomen. U ludzi w większości przypadków rola matki to m.in. obowiązki codziennego życia i opieka nad dziećmi. A jak to wygląda w świecie zwierząt? - Matek idealnych jest w zasadzie bardzo dużo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Które z nich są najbardziej opiekuńcze?
rozwiń zwiń