"Jedne z najbardziej bezpiecznych". Prof. Pyrć o szczepionkach na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 14:35
Europejska Agencja Leków zdecyduje dziś, czy szczepionki produkowane przez koncern Pfizer/BioNTech można będzie podawać nastolatkom w wieku 12-15 lat. - To będzie na pewno ważna decyzja, ale w tym momencie mamy jeszcze bardzo dużo niewyszczepionych innych grup wiekowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Pyrć, specjalista ds. wirusologii i mikrobiologii z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dlaczego szczepienia są tak bardzo ważne?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: anyaivanova/shutterstock

szczepienia szczepienie szczepionka free shutterstock 1200.jpg
Ból ręki po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Co zrobić?
Posłuchaj
08:36 Jedynka/Cztery pory roku - 28.05.2021 szczepionki Prof. Krzysztof Pyrć wskazuje, że już od lat bardzo małe dzieci szczepione są przeciwko różnym chorobom, co pozwala im zachować zdrowie i życie (Jedynka/Cztery pory roku)

Prof. Krzysztof Pyrć przyznaje, że zaszczepienie młodzieży w wieku 12-15 lat byłoby szczególnie ważne w kontekście powrotu do szkół po wakacyjnym odpoczynku. Zaznacza jednak, że dzisiaj bardziej patrzy na to, aby przeciwko COVID-19 zaszczepiono osoby starsze.

Dlaczego młode osoby powinny się szczepić?

Obecnie szczepionka może być podawana osobom od 16. roku życia. Zdaniem prof. Krzysztofa Pyrcia część młodych osób uważa, że im dany człowiek jest młodszy, tym ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 maleje, to szczepienie nie jest zbyt istotne. Nie jest tak do końca. - Zapominamy trochę, że również w tej młodszej populacji efekty zakażenia mogą być bardzo poważne i mogą zagrażać naszemu zdrowiu w przyszłości - zwraca uwagę ekspert Jedynki.

Jak zatem przekonać do szczepień nastolatków w wieku 16-18 lat? - Myślę, że najpierw warto przekonać rodziców, iż to ma sens. Po pierwsze dlatego, że choroba może mieć niedobry wpływ na nasze zdrowie. W przypadku dzieci, młodzieży i osób starszych "szansa" na ciężki przebieg i śmierć jest niewielka, ale wiemy, że powikłania występują nawet u małych dzieci. Nie można też wykluczyć efektów długofalowych, takich jak na przykłada cukrzyca - wyjaśnia prof. Krzysztof Pyrć.

Gość Jedynki dodaje też, że "zaszczepienie jak największej części populacji sprawi, że będziemy mogli wrócić do rzeczywistości oraz będziemy również chronili tych, którzy nie mogą zaszczepić się z jakiegoś powodu lub tych, u których szczepionka nie działa".

Szczepionka jest bezpieczna

Prof. Krzysztof Pyrć wskazuje, że już od lat bardzo małe dzieci szczepione są przeciwko różnym chorobom, co pozwala im zachować zdrowie i życie. - Te szczepionki są podawane niedługo po urodzeniu, więc nie ma dolnej granicy wieku. Szczepionki (na COVID-19 - red.), z którymi teraz mamy do czynienia, pomimo tych różnych obaw i kwestii dotyczących bezpieczeństwa, są jednymi z najbezpieczniejszych szczepionek. Są to szczepionki nowej generacji, które charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością i bardzo dobrym bezpieczeństwem - słyszymy.

- Pojawiają się pojedyncze, ultrarzadkie niepożądane objawy, ale to jest naturalne. Z tego powodu, że na świecie szczepimy wszystkich, przez co można mieć wrażenie, że tych przypadków jest dużo. Wszystko, co robimy, wiąże się z jakimś ryzykiem. Nawet spożywanie danego rodzaju pokarmu, jeżeli ten pokarm damy każdej osoby, ktoś na pewno będzie uczulony. W przypadku szczepionek przeciwko COVID-19 bezpieczeństwo jest prawdopodobnie wyższe niż w przypadku szczepionek, które dostają dzieci - tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Joanna Racewicz

Gość: prof. Krzysztof Pyrć (specjalista ds. wirusologii i mikrobiologii z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 11.19

DS

Czytaj także

Niedawno przechorowałam COVID-19, kiedy mogę się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 11:40
- W jakim czasie od zachorowania ozdrowieńcy mogą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedługo mam szczepienie na koronawiusa, ale źle się czuję. Co robić?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:00
- Mam wyznaczony na weekend termin szczepienia, ale w święta wielkanocne zaczęło mnie pobolewać gardło. Nie mam temperatury i żadnych innych objawów. Czy mogę się bezpiecznie zaszczepić?  - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienie przeciw COVID-19 a inne szczepienia. Jaka przerwa między szczepionkami?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 11:06
W Polsce trwają szczepienia przeciw COVID-19. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli zaszczepiła się niedawno przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, może teraz bezpiecznie zaszczepić się przeciwko koronawirusowi?
rozwiń zwiń