"Nie każdy dorosły jest dobry". Jak to wyjaśnić naszym dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 14:22
Nie milkną echa po zabójstwie jedenastoletniego Sebastiana z Katowic, który został porwany z placu zabaw. Wielu rodziców zastanawia się właśnie, jak uchronić swoje dzieci przed nieznajomymi, którzy mogą mieć złe zamiary. - Z dzieckiem należy ustalić podstawową zasadę "kim jest nieznajomy" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Wiśniewska z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Jak skutecznie możemy wytłumaczyć, że nie każdy dorosły jest dobry?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/New Africa

zabawka FREE 1200.jpg
Zabawki mogą być niebezpieczne. Których należy unikać?
Posłuchaj
10:17 Jedynka/Cztery pory roku - 2.06.2021 nieznajomi Dziecku nie wystarczy powiedzieć, aby nie rozmawiało z nieznajomymi. Ważne jest, żeby wytłumaczyć, w jaki sposób ma zareagować, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji (Jedynka/Cztery pory roku)

Cała Polska jest wstrząśnięta dramatem, jaki rozegrał się 22 maja w Katowicach. Jedenastoletni Sebastian bawił się na placu zabaw w pobliżu szkoły i miał wrócić do domu o godz. 19.00, ale wysłał mamie SMS-a z prośbą, by mógł zostać na placu zabaw jeszcze pół godziny. Chłopiec do rodziców już nie wrócił, ponieważ został porwany i zamordowany przez nieznajomego.

Kim dla dziecka jest nieznajomy?

Do tak tragicznych wydarzeń może dojść wszędzie. Dlatego wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób ustrzec swoje dzieci. - Przede wszystkim z dziećmi trzeba jak najwcześniej rozmawiać o bezpieczeństwie. Należy też ustalić podstawową zasadę, kim jest nieznajomy, ponieważ sami wielokrotnie rozmawiamy z nieznajomymi na przystanku, w parku czy kiedy idziemy z psem, natomiast dzieci to obserwują. Dziecku wtedy jest trudno rozróżnić, kim jest ten nieznajomy - zauważa Joanna Wiśniewska, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Zdaniem Joanny Wiśniewskiej dzieci do 7. roku życia nie powinny poruszać się bez opieki dorosłego. Kiedy jednak są już same, nie wystarczy im powiedzieć, aby nie rozmawiały z nieznajomymi. Ważne jest wytłumaczenie, w jaki sposób dziecko ma zareagować, kiedy dojdzie do niebezpiecznej sytuacji.

- Warto ustalić takie zasady, jak: nie oddalam się z nieznajomą osobą, nic nie biorę od nieznajomej osoby czy nie udzielam pomocy nieznajomej osobie, dopóki nie będzie to ustalone z rodzicem i dopóki rodzic nie wyrazi na to zgody. Kiedy dziecko potrzebuje pomocy i podchodzi osoba, która mówi, że zaprowadzi je do rodziców, warto mieć z dzieckiem ustalone hasło, które będzie znakiem rozpoznawczym, że ta osoba rzeczywiście zna jego rodzica - twierdzi ekspert Jedynki.

Źródło: Polska Policja/Bądź bezpieczny z Szymonem

Nie tylko rozmowa

Kiedy rozmawiamy z dzieckiem na temat nieznajomych - którzy mogą zaproponować wspólne pójście w inne miejsce czy poprosić o pomoc np. w poszukiwaniach psa - powinniśmy nauczyć je mówić "nie". - Warto też, żeby w tym momencie, jeżeli jest taka możliwość, dziecko poszukało innej osoby dorosłej lub zaczęło krzyczeć i natychmiast uciekać z tamtego miejsca - podpowiada Joanna Wiśniewska.

Nie możemy jednak zapominać, że sama rozmowa na temat niebezpiecznych sytuacji nie wystarczy. Dlatego musimy pomyśleć o przećwiczeniu scenek sytuacyjnych, aby dziecko nie miało żadnych wątpliwości, jak się zachować.

- Uczulmy dziecko, jakie to są sytuacje i że nigdy żadna osoba dorosła nie może poprosić dziecka, aby się z nim oddaliło. Można także uczulić, że zawsze w sytuacji, gdy obca osoba czegoś od niego oczekuje, coś chce mu dać czy chce się z nim oddalić, musi to być ustalone z rodzicem. Może to zrobić, dopiero kiedy rodzic wyrazi zgodę. Dziecko potrzebuje wyznaczenia przez nas bezpiecznych granic, co może zrobić, a czego nie może - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Joanna Wiśniewska (psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu)

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 9.00-10.00

DS

Czytaj także

Ucieczka pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i z 8-letnim dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 15:30
Nieodpowiedzialny mężczyzna kierując ciągnikiem rolniczym naraził na niebezpieczeństwo swoją 8-letnią wnuczkę. Czy spotka go za to kara?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Facebook tworzy Instagram dla dzieci. Projekt budzi wiele kontrowersji, rodzice protestują

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 09:35
Organizacje zdrowotne oraz rodzice uważają, że wersja Instagrama dla dzieci będzie szkodliwa dla najmłodszych. W tym celu wystosowali list do Facebooka, operatora aplikacji, w którym domagają się porzucenia planów wypuszczenia jej na rynek.
rozwiń zwiń