Nowe przepisy w ruchu drogowym. Co się zmieni i dla kogo?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:37
Od 1 czerwca obowiązują nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiany dotyczą m.in. pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed pasami, a nie tylko na pasach, ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/godz. (bez względu na porę dnia) czy tzw. bezpiecznej odległości na trasach szybkiego ruchu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Ryzhov/Shutterstock.com

1200_Morawiecki_PAP.jpg
"Niech ten dzień będzie początkiem bezpiecznego poruszania się po drogach". Premier o nowych przepisach

- Już od wielu lat prawo w ruchu drogowym nakładało wiele obowiązków na kierujących pojazdami. Teraz te obowiązki są zdecydowanie bardziej czytelne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany do szczególnej ostrożności. Jest zapisane w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, żeby zmniejszyć prędkość, tak aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, nie tylko znajdującego się na przejściu, ale także wchodzącego na nie - wyjaśnia. 


Posłuchaj
07:32 Jedynka/4PR ruch drogowy 1.06.2021.mp3 Nowe przepisy w ruchu drogowym. Co się zmieni i dla kogo? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zakaz korzystania z urządzeń elektrycznych 

Piesi chcący przejść przez jezdnię mają pierwszeństwo. Tak jak kierowcy muszą jednak zachować szczególną ostrożność. Podczas przechodzenia przez jezdnię pieszy nie może korzystać z urządzeń elektronicznych, gdyż mogą one zakłócać możliwość obserwacji otoczenia. Policjant może ukarać pieszego, który przechodząc przez przejście patrzy w ekran telefonu komórkowego. - Kwestia najistotniejsza jest taka, żeby dana osoba wiedziała, co dzieje się na przejściu dla pieszych - wyjaśnia funkcjonariusz. - Nowy kodeks nakłada większe obowiązki na pieszych - dodaje. 


Limit - 50 km/h, jazda na zderzaku, odstęp na autostradach

Nowe przepisy likwidują też możliwość szybszej jazdy w nocy na terenie zabudowanym. Limit 50 kilometrów na godzinę obowiązuje teraz całą dobę. Dotychczas między godziną 23 a piątą rano, samochody mogły jechać o 10 kilometrów szybciej.

Przepisy zabraniają też tak zwanej jazdy na zderzaku, czyli ze zbyt małym odstępem na autostradach i drogach ekspresowych. Ta regulacja nie będzie obowiązywać jedynie podczas wyprzedzania. - Praktyka pokazuje, że trzeba tę odległość wyznaczyć. To też nie będzie proste, ale myślę, że ocena wzrokowa kierowcy "siedzącego na zderzaku" za drugim samochodem już nie będzie problemem i będą wyciągane konsekwencje dla agresywnych kierowców - dopowiada gość audycji. 

"Zachowanie szczególnej ostrożności"

Do funkcjonariusza będzie należała interpretacja określenia "zachowanie szczególnej ostrożności". Jeżeli uzna, że zagrożenie bezpieczeństwa wynikało z jej niespełnienia, wtedy pieszy będzie mógł zostać ukarany. Kary będą też za przekroczenie limitu 50 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym, a także przy zachowaniu zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: komisarz Robert Opas (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 1.06.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

IAR/ans