Pandemia, szczepienia... Jakich tematów unikać podczas przyjęcia?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 11:29
Choć ponownie otwarte muzea czy restauracje przyciągają prawdziwe tłumy, to wiele osób zdecydowało się uczcić znoszenie obostrzeń w inny sposób - osobiście organizując rodzinną lub koleżeńską uroczystość. O czym pamiętać, by domówka przebiegała w dobrej atmosferze?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Syda Productions

Czytaj też:
zabawki free 1200.jpg
Zabawki mogą być niebezpieczne. Których należy unikać?

"Człowieka tworzą maniery i charakter" - pisał Cyceron, rzymski polityk, mówca, dowódca, filozof i prawnik. O tej uniwersalnej zasadzie warto pamiętać przygotowując przyjęcie, tak by po miesiącach izolacji społecznej, spotkanie było przyjemnością, a nie męką.


Posłuchaj
07:12 PR1_AAC 2021_06_04-09-36-54.mp3 Dobre maniery podczas przyjęcia (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Szczepienia kością niezgody?

Temat szczepień wciąż wywołuje w społeczeństwie wiele kontrowersji. Warto pamiętać o tym chociażby podczas przydzielania miejsc zaproszonym gościom. - Unikałabym segregacji ze względu na to czy ktoś się zaszczepił, czy nie. Ludzie mają różne podejście, więc jeśli oznaczymy jakoś te miejsca dla zaszczepionych i niezaszczepionych, to mamy gotową receptę na wpadkę, konflikt i gafę. Lepiej zadbać o zachowanie odstępów - uważa Katarzyna Kant-Wysocka z Akademii Dobrych Manier.

Inaczej wygląda sprawa z prywatną rozmową na temat tego, czy ktoś przyjął preparat przeciw COVID-19. Z jednej strony jest to kwestia intymna, związana z naszym zdrowiem, z drugiej jednak może dotyczyć bezpieczeństwa innych osób. - Możemy mieć gości o trochę słabszej odporności, będących w gorszej formie i z troski o nich możemy wypytać się o to, czy ktoś się zaszczepił. Ale to wszystko trzeba robić z dużym wyczuciem - dodaje gość audycji.

Fb/dobrzewychowana.pl

Czytaj też:
przejście dla pieszych pasy przechodnie 1200.jpg
Nowe przepisy w ruchu drogowym. Co się zmieni i dla kogo?

Punkty zapalne w dyskusji

A co jeśli temat zostanie poruszony przez samych gości? Czy w przypadku sąsiedztwa osoby zaszczepionej i niezaszczepionej, wypada poprosić o zmianę miejsca? - Jeżeli demonstracyjnie zmienimy miejsce, będzie to afront. Nawet jeśli poprosimy o zamianę samego gospodarza, to będzie to zauważalne przez tę drugą osobę. Decydując się na udział w przyjęciu, liczymy się z tym, że będą na nim również inni ludzie. Albo podejmujemy to ryzyko, albo nie wychodzimy - mówi Katarzyna Kant-Wysocka.

Źródłem sporu może być jednak również sama pandemia, choć jeszcze do niedawna temat ten był uznawany za smutny czy trudny, ale na pewno nie kontrowersyjny. - Sytuacja jest podobna do tematów związanych z polityką czy religią, które "omijamy" na przyjęciach. Z tym, że o pandemii trudno nie mówić wcale, bo przecież całkowicie zmieniła ona nasze życie. Nie unikałabym więc tego tematu, ale też trzeba bardzo uważać - tłumaczy gość audycji.

Zobacz też

Kto ważniejszy?

A o czym jeszcze należy pamiętać podczas usadzania zaproszonych osób? Czy są miejsca bardziej i mniej reprezentacyjne? Czy ma znaczenie, które miejsce zajmą gospodarze? Wiele zależy od preferowanego ustawienia stołu. - Oboje gospodarze są ważni, ale gospodyni jest trochę ważniejsza niż gospodarz. Błędem jest to, że gospodyni siada gdzieś na krawędzi. Powinniśmy od tego odchodzić i dbać żeby zarówno gospodarz jak i gospodyni na równi zajmowali się gośćmi - podsumowuje Katarzyna Kant-Wysocka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: Katarzyna Kant-Wysocka (Akademia Dobrych Manier)

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 9:36

mg

Czytaj także

Dr Berdej-Szczot: szczepienia dzieci to duży krok naprzód w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 07:56
- Wciąż nie mamy skutecznego leku przeciw COVID-19, najlepszym działaniem jest zatem profilaktyka, czyli szczepienia, które chronią przed ciężkim przebiegiem i zgonem z powodu COVID-19 - powiedziała w środę dr Elżbieta Berdej-Szczot z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. - Możliwość szczepienia dzieci to duży krok naprzód w walce z pandemią - podkreśla. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jest pole do luzowań", Prof. Włodzimierz Gut o obostrzeniach epidemicznych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 11:22
 - Dawno nie mieliśmy tak niskich wskaźników zakażeń wirusem SARS-CoV-2, więc można luzować obostrzenia - powiedział PAP w czwartek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że poprzednie etapy znoszenia restrykcji nie wpłynęły negatywnie na przebieg epidemii.
rozwiń zwiń