Zespół suchego oka - jak radzić sobie z dyskomfortem?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 13:30
Zaczerwienienie oka, uczucie drapania, pieczenia lub swędzenia oka, a także uczucie piasku lub obecności ciała obcego. To objawy tzw. zespołu suchego oka. Jak sobie z nim radzić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: www.pixabay.com

Czytaj też:
Komputer internet shutterstock-1200.jpg
"Doktor Google" nie zawsze postawi trafną diagnozę

Według Światowego Kongresu Okulistów odbywającego się w Meksyku, w roku 2016 aż 63 proc. populacji w Polsce cierpiało na tzw. zespół suchego oka. O czym powinniśmy więc pamiętać, by minimalizować ryzyko chorób okulistycznych?


Posłuchaj
06:54 PR1_AAC 2021_06_04-11-18-52.mp3 Zespół suchego oka. Co należy wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czym jest ZSO?

Określenie "zespół suchego oka" oznacza bardzo szeroką diagnozę i mieści w sobie liczne, pozornie skrajne objawy: od suchości oka, aż po obfite łzawienie. - To jest duży dyskomfort z powierzchni oka zaburzający i optykę i pracę i psychosomatykę - mówi na antenie Polskiego Radia okulistka, dr Anna Ambroziak. Powinniśmy więc pamiętać o tym, by troszczyć się o nasz wzrok. - W dobie smogu i metali ciężkich, należy czyścić brzegi powiek. To jest element, który podobnie jak higiena zębów, powinien w naszym życiu pojawiać się dwa razy dziennie - dodaje.

Choć do niedawna, na występowanie zespołu suchego oka narażone były osoby z konkretnych grup wiekowych, dziś problem może dotknąć każdego z nas. - Cyfrowy świat sprawił, że mamy niepełne mrugnięcia. Najczęściej odparowują nam nasze własne łzy i sztuczne łzy również - tłumaczy gość audycji. Przyczyną może być również alergia. Problem pogłębia preferowana w ostatnich miesiącach praca zdalna. - O ile nie robimy przerw w pracy wzrokowej, nie ćwiczymy mrugania, to bardzo niekorzystnie na nas wpływa - uważa dr Ambroziak.

YouTube/Fundacja Okulistyka 21

Czytaj też:
shutterstock trycholog badanie włosy 1200.jpg
Trichodynia. Czy włosy mogą boleć?

Jak prawidłowo dbać o zdrowe oczy?

By sobie nie zaszkodzić, podczas czyszczenia powiek, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Dotyczy to choćby kobiet. - Są specjalne preparaty, którymi zgodnie z instrukcją czyścimy rzęsy i brzeg powiek po zmyciu makijażu. Zawsze ten ostatni ruch, jest ruchem naturalnego zamykania powiek. To jest element bardzo ważny dla przywrócenia dobrostanu na powierzchni oka - mówi gość audycji. Poza naturalnymi metodami, istnieją również specjalistyczne i nieinwazyjne terapie światłem.

Czynnikiem wzmagającym zespół suchego oka mogą być soczewki, ale w tym przypadku z pomocą przychodzi technologia. - Nowe generacje soczewek inaczej podchodzą do filmu łzowego. Czasami są wręcz stosowane w leczeniu, więc to jest temat wymagający podejścia indywidualnego - nie ma wątpliwości dr Ambroziak. Poza higieną, należy pamiętać również o zdrowym trybie życia. - Nikotynizm to najsilniejszy czynnik większości poważnych schorzeń okulistycznych - dodaje gość audycji.

Zobacz też:

Zespół suchego oka, a korekcja wzroku

Wśród osób cierpiących na ZSO pojawiają się pytania, czy dobrym pomysłem jest próba niwelowania nabytych lub wrodzonych wad wzroku. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, również tu wszystko zależy od poziomu zaawansowania dolegliwości

- Ostre zapalenie spojówki i rogówki, czyli ta ciężka postać zespołu suchego oka, jest przeciwwskazaniem do stosowania korekcji wzroku. Natomiast zaburzenia powierzchni oka absolutnie nie - podsumowuje dr Anna Ambroziak.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: dr Anna Ambroziak (okulista)

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 11:18

mg

Zobacz więcej na temat: Joanna Racewicz wzrok zdrowie

Czytaj także

Szczepienie przeciw koronawirusowi a szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:35
- Czy wskazanym jest szczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM), gdy się jest pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepienia przeciwko COVID-19? - zastanawia się słuchacz Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń