Bon turystyczny. Czy można jeszcze z niego skorzystać? Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:53
Rozpoczął się czerwiec, a wraz z nim okres wyjazdów wakacyjnych, obozów i kolonii. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy, że jedziemy całą rodziną nad morze albo w góry, czy na wypoczynek wysyłamy same dzieci, w planowaniu funduszu urlopowego warto wziąć pod uwagę bon turystyczny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Kneschke/shutterstock.com

Posłuchaj
07:22 Jedynka/Cztery pory roku - 7.06.2021 bon turystyczny Bon turystyczny. Czy można jeszcze z niego skorzystać? Jak to zrobić? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Bon turystyczny został pomyślany jako forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię koronawirusa. Jest jednorazowy, ma wartość 500 zł (dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności wydawane jest dodatkowe świadczenie, w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł, czyli w sumie 1000 zł) i przyznawany jest na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. 

Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów

cztery pory roku 1200.jpg
"Cztery pory roku" w Programie 1

Za pomocą bonu turystycznego można dokonać płatności za usługi hotelarskie - pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym - lub imprezy turystyczne - kolonie, obozy harcerskie, sportowe lub rekreacyjne - realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny TUTAJ.


BON TURYSTYCZNY. Profil: MRPIT_GOV_PL


Czytaj także:


Bon ma formę elektroniczną. By go otrzymać, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jak to zrobić, dowiedzieć się można z filmu zamieszczonego poniżej.

System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. - Dzisiejszy program znika w marcu 2022 roku. Jeśli państwo dokonacie rezerwacji do marca, ale wykorzystacie ją w czerwcu, to też będziecie mogli tę płatność bonem zrealizować - powiedziała w audycji "Cztery pory roku" wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Anna Salamończyk-Mochel.


Jak założyć konto na PUE ZUS? [Platforma Usług Elektronicznych]. Profil: Elektroniczny ZUS


Jak czytamy na stronie internetowej dedykowanej bonowi turystycznemu - dopłatę do wakacji otrzyma prawie 2,4 mln rodzin. 1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci.

W związku z bonem turystycznym Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną całodobową infolinię, która działa pod numerem: 22 11 22 111. Działa także dedykowany e-mail: bon@zus.pl, za którego pośrednictwem można zadawać pytania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Anna Salamończyk-Mochel (wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej) 

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

"Odbudowa turystyki będzie głównie zasługą gości krajowych". Analitycy z umiarkowanym optymizmem o letnim sezonie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 15:50
Polska branża turystyczna może spodziewać się w tym roku znacznie lepszego sezonu niż w poprzednim - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urlop z paszportem covidowym. "Niektóre państwa honorują już ten dokument"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 09:16
Zagraniczny wyjazd podczas pandemii koronawirusa jest bardziej skomplikowany niż zazwyczaj. Dlatego w pierwszej kolejności, planując nasz urlop, warto zapoznać się z aktualnymi wytycznymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sporym ułatwieniem mają być jednak unijne certyfikaty covidowe, które od 1 lipca będą honorowane na terenie Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń