Prawdziwa przyjaźń to rzadkie zjawisko?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:26
Długoletnia znajomość jest bogata we wspólne doświadczenia i to dobra podstawa do zawarcia przyjaźni. Ale nie jedyna. Psycholog Alina Matlakiewicz zwraca uwagę, że w życiu spotyka się różnych ludzi w różnych sytuacjach i z nimi też może zawiązać się przyjaźń.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/marusya21111999

Bliźnięta rodzeństwo 1200.jpg
Mieć brata lub siostrę, czyli blaski i cienie posiadania rodzeństwa

Święty Augustyn tak zdefiniował przyjaciela: najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twojego smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.


Posłuchaj
07:16 jedynka-9-06-2021-cztery-pory-roku-przyjaźń.mp3 Jaki jest warunek prawdziwej przyjaźni? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


przyjaciele shutter 1200 AlessandroBiascioli.jpg
Przyjaciele jak rodzina

Alina Matlakiewicz, psycholog, zgadza się z tą definicją, ale by ją rozszerzyła. - Moja definicja jest związana z elementem wymiany, zaufania, wsparcia, sympatii, lubienia, także pomocy, równorzędności relacji, dobrowolności, ale też przejmowania uczuć drugiej strony, przejmowania ciężarów, czy wspierania w trudnych momentach, dzielenia się - wymienia.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśla, że najlepsze są przyjaźnie bogate w doświadczenia, ale długoletnia znajomość, np. jeszcze z dzieciństwa, to nie jedyny warunek. Na drodze życia spotyka się osoby w różnych miejscach i różnych sytuacjach. - Ta relacja, która jest związana z bliskością, wartościami, obszarami zainteresowań, budowaniem wspólnoty na pewno daje lepsze długofalowe rezultaty - mówi.

Psycholog zwraca uwagę, że obecnie słowo przyjaciel jest nadużywane, bo często tak określamy dobrych znajomych. - To jest dla mnie jednak taka specjalna więź - wyjaśnia. Zauważa, że ludzie to istoty społeczne, często są w bliskich relacjach z innymi, ale nie określiłaby tych związków jako przyjaźnie. - Przyjaciel to ktoś, komu nie wstydzimy się powiedzieć o jakiś słabościach, ktoś, od kogo oczekujemy pewnej uczciwości, kto nie będzie nas tylko głaskać i powie to, co powinno być powiedziane - mówi. Oczywiście z pewną delikatnością i zrozumieniem uczuć drugiej osoby.

Alina Matlakiewicz podkreśla, że najlepiej by było, aby małżonkowie byli najlepszymi przyjaciółmi. - Kiedy w człowieku, z którym dzielimy życie, mamy ostoję, przyjaciela, to jest to absolutny skarb - wyjaśnia.

W dobie internetu przyjaźnie często zanikają. - Łatwiej wrzucić post i wszyscy wiedzą, niż dbać na wyłączność, o czas, dzwonić, spotykać się, wiedzieć indywidualnie, co u danej osoby się dzieje - mówi. Dodaje, że choć wokół internautów jest dużo osób, to deklarowanie się jako znajomi jest czymś innym niż to, kiedy ktoś potrzebuje wsparcia, skupienia na jego problemach, czy spędzenia wspólnie czasu w tzw. realu.

9 czerwca to Dzień Przyjaciela.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Alina Matlakiewicz (psycholog ekonomiczny, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu)

Data emisji: 9.06.2021 r. 

Godzina emisji: 9.21

agCzytaj także

Przyjaźń w czasach mediów społecznościowych. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 12:06
- Na gruncie psychologii ścierają się różne tendencje. Niektórzy psychologowie twierdzą, że im większa grupa naszych przyjaciół, tym lepiej. Inni w myśl słów Arystotelesa twierdzą, że lepsza jest mniejsza, a bardziej bliska paczka - mówiła psycholog Katarzyna Growiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozytywne myślenie po polsku. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 14:25
Większość z nas nie potrafi celebrować dobrych chwil. Łatwiej przychodzi nam wielokrotne przeżywanie porażek i trudnych wydarzeń. Dlaczego łatwiej jest nam mówić o rzeczach przykrych, niż tych, które nas cieszą?
rozwiń zwiń