Obligacje - lekarstwo na inflację

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:31
Jeżeli ktoś jest w stanie zaoszczędzić miesięcznie niewiele, np. 50, 100 lub 150 złotych, to ma kłopot, co zrobić z tymi pieniędzmi. Czy włożyć w przysłowiową skarpetę, bo w obecnych czasach nie opłaca się zanieść takich pieniędzy do banku. - Nie dość, że inflacja jest jedną z najwyższych w Europie, to stopy procentowe są bardzo niskie - mówi ekspert finansowy Tomasz Jaroszek.
Obligacje skarbowe to papiery dłużne, za pomocą których Skarb Państwa finansuje swoje potrzeby  budżetowe .
Obligacje skarbowe to papiery dłużne, za pomocą których Skarb Państwa finansuje swoje potrzeby budżetowe .Foto: shutterstock, radoszk

togetair4 1200.jpg
TOGETAIR: Gorące dyskusje o zielonych obligacjach i cyfryzacji w kontekście ochrony środowiska

Przyznaje, że ci, którzy chcą oszczędzać, są chyba w najtrudniejszym momencie. Według niego nawet jak stopy procentowe trochę wzrosną, to i tak będą bardzo niskie. - Jesteśmy w takim impasie i jeszcze tak przez kilka miesięcy albo kwartałów pozostanie - przewiduje. Podkreśla, że trzymanie pieniędzy w banku jest obecnie nieopłacalne, ale - jego zdaniem - warto jednak mieć pieniądze na koncie, bo to jest pewna mobilizacja do oszczędzania.


Posłuchaj
08:10 jedynka-10-06-2021-cztery-pory-roku-oszczędności.mp3 Sposób na ochronę wartości oszczędności (Cztery pory roku/Jedynka)

 


obligacje1200.jpg
Lekarstwo na zerowe oprocentowanie lokat. Sprawdź, jak zainwestować w obligacje Skarbu Państwa

Tomasz Jaroszek radzi, żeby zainteresować się obligacjami, bo one są indeksowane wskaźnikiem inflacji. Wystarczy na to wydać tylko sto złotych. - Jedną obligację kupujemy za sto złotych, tak to wymyślono, żeby było prosto i logicznie, nawet z liczeniem w pamięci - wyjaśnia.

Obligacja to sposób, w jaki państwo pożycza pieniądze i zobowiązuje się do ich zwrotu na określonych warunkach. Trzeba wejść na stronę obligacjeskarbowe.pl i tam można wybrać, jakie obligacje komuś pasują, zarówno jeśli chodzi o oprocentowania, jak i okres oszczędzania.

Ekspert przyznaje, że obligacje nie są po to, żeby wypracować szczególne zyski, ale po to, żeby nie stracić na rosnącej inflacji. Jeśli ktoś będzie miał nagłą potrzebę posiadania gotówki, obligacje można w każdej chwili sprzedać i wtedy straci się tylko oprocentowanie za czas, jaki pozostał do terminu wykupu.

Obligacje można kupić przez internet, albo w państwowym banku. Najkorzystniejsza oferta jest dla beneficjentów programu 500+. Te pieniądze otrzymane od państwa można na dobrych warunkach zamienić na obligacje.


Zestawienie cech wybranych obligacji skarbowych. Źródło: Ministerstwo Finansów Zestawienie cech wybranych obligacji skarbowych. Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Tomasz Jaroszek (bloger finansowy kapitalni.org)

Data emisji: 10.06.2021 r. 

Godzina emisji: 9.34

ag
Czytaj także

Resort finansów uplasował na aukcji obligacje o zerowej rentowności. Skuza: to pierwszy raz w historii

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 14:40
Po raz pierwszy w historii Ministerstwo Finansów uplasowało na aukcji obligacje z rentownością równą 0 proc. - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 3 mld zł ulokowane przez Polaków w obligacjach. Rośnie zainteresowanie tą formą oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 14:03
W styczniu sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 3,163 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów. Największą popularnością cieszyły się obligacje 3-miesięczne. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup niemal 1,5 mld zł. Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie.
rozwiń zwiń