"Skuteczność szczepień jest bardzo wysoka". Ekspert o preparatach na koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 12:22
- Skuteczność szczepień przeciw COVID-19 w badaniach klinicznych przekracza 90 proc. - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Wakcynologii. W jaki sposób potwierdzono te dane? Kto je weryfikuje? Na co wskazuje przykład Izraela?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Prostock-studio/shutterstock

lekarz forum 1200 .jpg
Negatywne doświadczenia ze szczepieniem na grypę a szczepienie na koronawirusa
Posłuchaj
02:17 Jedynka/Cztery pory roku - 16.06.2021 koronawirus poradnik O skuteczności szczepień świadczy również przykład Izrael, gdzie w zasadzie zaszczepiono całą dorosłą populację (Jedynka/Cztery pory roku)

- Medycyna jest nauką eksperymentalną i możemy stawiać różne hipotezy, ale weryfikujemy je poprzez badania kliniczne. Skuteczność szczepień została potwierdzona właśnie w badaniach klinicznych - wyjaśnia prof. Ernest Kuchar.

Jak dodaje, badania szczepionek zostały przeprowadzone na ludziach i "wykazały jasno, że skuteczność szczepień jest bardzo wysoka oraz znacznie lepsza niż się spodziewaliśmy".

Kontrolują wyspecjalizowane firmy

Prof. Ernest Kuchar wskazuje, że zgodnie z wynikami badań klinicznych szczepionki mają skuteczność powyżej 90 proc.

- W grupie szczepionej tyle właśnie zachorowań można uniknąć w stosunku do grupy, która otrzymała placebo czy inną szczepionkę, która służyła jako kontrola (…). Firmy farmaceutyczne same nie przeprowadzają tego typu badań, tylko zlecają je wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, aby uniknąć jakichś wpływów i innych nacisków, które mogłyby takie wyniki spaczyć - twierdzi ekspert Jedynki.

Należy podkreślić, że wyniki badań publikowane są w renomowanych czasopismach i oceniane są przez recenzentów.

97 proc. skuteczności w Izraelu

O skuteczności szczepień świadczy również przykład Izrael, gdzie w zasadzie zaszczepiono całą dorosłą populację.

- W Izraelu skuteczność szczepień została obliczona, w powszechnym stosowaniu w życiu realnym, na 97 proc. W ten sposób dzięki szczepieniom można uniknąć 97 proc. zachowań i to oznacza 97 proc. mniej zgonów i co najmniej 97 proc. mniej osób, które trafiają do szpitala. To jest bardzo dużo - komentuje prof. Ernest Kuchar.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: prof. Ernest Kuchar (przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Wakcynologii)

Data emisji: 16.06.2021 

Godzina emisji: 10.20

DS

Czytaj także

Planowana operacja po przechorowaniu COVID-19. Czy są przeciwwskazania?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 13:40
- Jestem kierowany na operację, a jestem ozdrowieńcem. Czy odporność po przechorowaniu jest wystarczająca? - pyta słuchacz radiowej Jedynki. Czy na przebieg zabiegów ma wpływ przechorowanie Covid-19? Czy są przeciwskazania do przyjęcia szczepionki? Sprawdziliśmy opinie medyków! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest maksymalny odstęp między pierwszą a drugą dawką szczepionki na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 12:35
- Jeżeli się komuś nie udało w ciągu sześciu tygodni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki Pfizer przyjąć drugiej dawki - minęły już dwa miesiące - to czy jeszcze może się zaszczepić? - zastanawia się słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mam dużo przeciwciał po przechorowaniu COVID-19". Kiedy mogę się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:40
- Siedem miesięcy temu chorowałam na COVID-19. Teraz mam 620 przeciwciał, co jest dość wysoką liczbą. Czy lekarze mogliby określić granicę tych przeciwciał, kiedy należy się szczepić? - dopytuje słuchaczka radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń