Odpowiednie hasło najlepszym zabezpieczeniem przed włamaniem do poczty elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:56
Ostatnie przypadki włamań do skrzynek mejlowych polskich i nie tylko polskich polityków rodzi pytanie, jak skutecznie zabezpieczyć skrzynki poczty elektronicznej. Eksperci od dawna podkreślają banalną prawdę, że przed włamaniem się na konto pocztowe najlepiej zabezpieczy hasło. - Odpowiedni poziom jego komplikacji, złożoność, długość wpływa diametralnie na możliwość przełamania - wyjaśnia dr Igor Protasowicki, ekspert IT.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay

mejl 1200x660.jpg
Nie daj się oszukać! Nowa metoda "na skarbówkę"

Hasło składające się z małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych to obecnie standard. Ekspert zwraca uwagę, że w potocznej opinii hasło składające się z ośmiu elementów jest wystarczające. I jest to prawda, jeżeli zawiera wszystkie wspomniane rzeczy. Natomiast pospolity wyraz zapisany dużą literą, albo słowo z cyframi 1234, to jest marne zabezpieczenie. Zwłaszcza że hasła łamią nie ludzie, a komputery, które podstawiają określone słowa i litery według specjalnego algorytmu.


Posłuchaj
08:27 Jedynka-17-06-2021-cztery-pory-roku-skrzynki-elektroniczne.mp3 Sposoby zabezpieczenia do skrzynek poczty elektronicznej (Cztery pory roku/Jedynka)

 


1200_haker_shutterstock.jpg
Cyberataki na polityków. Ekspert: wciąż brak nam świadomości, że sprzęt może być furtką dla cyberprzestępcy

Różne hasła do różnych serwisów

Igor Protasowicki zwraca uwagę, że często hakerzy i komputery już dysponują hasłem, tylko muszą je przypisać konkretnej osobie. - To jest straszniejsze. Co miesiąc z różnych serwisów wyciekają dane - mówi. Jego zdaniem zatrważające jest to, że ludzie używają tego samego hasła do różnych serwisów, więc jeśli w jednym miejscu wycieknie, to osoba taka traci kontrolę nad wszystkimi swoimi serwisami.

Oczywiście wielość haseł powoduje, że trudno je spamiętać. Ale jest program, który nazywa się Menedżer haseł. Tam zapisywane są wszystkie hasła, a program też jest zabezpieczony hasłem. - Ale wtedy musimy pamiętać tylko to jedno długie i skomplikowane hasło, a nie wszystkie jeszcze dłuższe i bardziej skomplikowane - wskazuje.

Nie klikać w nieznane linki

Ekspert przestrzega przed bezmyślnym klikaniem w różne linki, szczególnie te przysłane w mejlach lub SMS-ach. Bo wystarczy, że raz się zrobi błąd i w ten sposób zezwolimy jakiejś aplikacji, aby miała dostęp do naszego urządzenia. - Jakieś szkodliwe oprogramowanie zacznie gromadzić informacje na nasz temat i wysyłać je do jakiegoś serwera, ten serwer będzie kawałeczek po kawałeczku dopisywał, a użytkownik nawet nie będzie miał świadomości, że coś w tle jego komputera czy telefonu się dzieje - wyjaśnia. Zwraca uwagę, że takich szkodliwych programów może być kilka, bo jeden będzie starał się zdobyć numer PESEL, inny ustalić loginy, a dopiero później będzie to zestawiane w całość.  

Igor Protasowicki zaleca, aby stosować podwójne uwierzytelnienie. Usługę tę oferuje coraz więcej serwisów. Oprócz hasła trzeba wpisać również jednorazowy kod, przysłany SMS-em lub pocztą elektroniczną. Bo hasło można wykraść, ale małe szanse, aby wyłudzić dwie rzeczy naraz.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Urszula Wysocka (Wyższa Szkoła Bankowa)

Data emisji: 17.06.2021 r. 

Godzina emisji: 11.19

ag


Czytaj także

Poczta Polska: nowe technologie i pandemia zmniejszyły wysyłanie tradycyjnej korespondencji

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 12:00
Poczta Polska od ponad 10 lat odnotowuje spadki tradycyjnej korespondencji listowej. Obecny stan epidemii także wpłynął na rynek usług listowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowe oblicze współczesnej wojny". Premier o cyberataku na skrzynkę mailową Dworczyka

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:39
- To lekcja i nauczka, którą cała polska klasa polityczna powinna wziąć sobie do serca - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując sprawę ataku hakerskiego na skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. Według premiera jest to nowe oblicze współczesnej wojny.
rozwiń zwiń