Startuje Lato z Radiem 2021

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 12:29
W poniedziałek (21 czerwca) startuje 50. edycja audycji Programu 1 - "Lato z Radiem". Z tej okazji w "Czterech porach roku" przypomnieliśmy najbardziej ekscytujące momenty, najciekawszych gości, najzabawniejsze "wypadki przy pracy" i legendarnych prowadzących tej audycji.
.
. Foto: www.polskieradio.pl

"Lato z Radiem" po raz pierwszy wyemitowano 1 lipca 1971 roku. W niczym nie przypominało ono późniejszych wydań audycji. Pierwotnie był to krótki magazyn informacyjny. Od 1973 roku rozpoczęto nadawanie programu na żywo. Z każdym kolejnym rokiem "LzR" stawało się audycją coraz bardziej niezwykłą, która łączyła pokolenia i pozwalała stworzyć ze słuchaczami wyjątkową atmosferę. 

Sygnałem "Lata z Radiem" jest utwór "Polka Dziadek". W sygnale początkowym audycji zamieszczono zapowiedzi w sześciu różnych językach. Wykorzystano głosy: Tadeusza Sznuka (język polski), Aleksandra Perczyńskiego (rosyjski), Bogumiła Jankowskiego (niemiecki), Milady Szwedo (czeski), Aliego Hassine (francuski) i Piotra Sadowskiego (angielski).


Polka Dziadek - kultowy dżingiel audycji "Lato z Radiem" (Jedynka). Profil: Polskie Radio


Blisko słuchaczy

Do prowadzących "LzR" przez lata zwracali się słuchacze z różnymi problemami. "Jestem chłopakiem, mam 26 lat. Miałem dziewczynę z miasta. Pisała do mnie piękne listy, gdy się dowiedziała, że mam gospodarstwo, przestała pisać" - skarżył się słuchacz. W audycji można było posłuchać, jak zadbać nie tylko o swoje - złamane - serce, ale i o cały organizm: "Nie jedzmy lodów, ciastek, chrupek, zapiekanek między śniadaniem a obiadem, obiadem a kolacją itd., a będziemy szczupli, piękni i młodzi".

Pojawiały się też różnego rodzaju ogłoszenia, informacje praktyczne i komunikaty. "Gdzie można kupić tylny resor do Syreny? Poszukuje go pani Janina z Grudziądza". "Na Żoliborzu, na ulicy Reymonta, skradziono samochód osobowy marki Fiat 125p, koloru jasnoszarego. Prosimy słuchaczy 'Lata z Radiem', którzy jadą ulicami Żoliborza, aby pomogli nam w akcji poszukiwania". Operacja została uwieńczona sukcesem.

Na przestrzeni lat w audycji można było słuchać m.in. Kukułki - lirycznego kącika początkującej dziennikarki Krystyny Czubówny, kącika operetkowego Bogusława Kaczyńskiego, kącika podróżniczego Wojciecha Cejrowskiego, Ekoradia z informacjami o pogodzie i polskiej przyrodzie Andrzeja Zalewskiego czy Turystycznego vademecum, które prowadził Zygmunt Chajzer. 

"Lato z Radiem" to o wiele więcej niż zwykła audycja. To także dobra muzyka, słuchowiska i konkursy. No i koncerty. I materiały reporterskie z całej Polski i... nie tylko. Osiem lat temu dziennikarze Programu 1, Karolina Rożej i Roman Czejarek, odwiedzili polskich żołnierzy w bazie Bagram w Afganistanie. Zawieźli im m.in. gigantyczną fokę, która byłą maskotką tamtej edycji "LzR".

Posłuchaj
08:17 Jedynka/Cztery pory roku - 18.06.2021 Lato z Radiem Startuje Lato z Radiem 2021 (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Lato z Radiem 2021

W poniedziałek (21 czerwca) startuje 50. edycja legendarnej audycji Programu 1 – "Lata z Radiem". Codziennie od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00, na antenie Jedynki kolejne niezwykłe miejscowości na mapie Polski, a w każdy piątek o godz. 20.00 koncert największych polskich gwiazd. W zanadrzu są także konkursy dla wiernych słuchaczy oraz sporo niespodzianek z okazji wielkiego jubileuszu.

Lato z Radiem 2021 1200
Już za kilka dni start 50. edycji "Lata z Radiem"

– Trasy koncertowe "Lata z Radiem" to od wielu lat stały element naszej audycji, nie mogło ich zatem zabraknąć podczas jubileuszowej odsłony. Tym razem zabieramy słuchaczy w miejsca, których niezwykły krajobraz podkreśli wyjątkową muzykę graną w plenerze. Wśród naszych gości znalazła się plejada wspaniałych gwiazd, które przez wiele lat wraz z Jedynką koncertowały w rozmaitych miejscach w Polsce. Będą zatem i wspomnienia, i nowe przeboje. Będzie święto polskiej piosenki, ale i zagraniczny akcent w tegorocznych muzycznych podróżach - mówi Marcin Kusy, redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia. 

Więcej na temat wszystkich atrakcji jubileuszowej edycji "Lata z Radiem" już od poniedziałku (21 czerwca) na antenie Jedynki. 

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Data emisji: 18.06.2021 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Joanna Racewicz

Czytaj także

O czym należy pamiętać, by grillowanie było zdrowe i bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 13:50
Długie i słoneczne dni skłaniają do spożywania i przygotowania posiłków na zewnątrz. Sezon na grillowanie w pełni i z tej okazji, zanim przystąpimy do przygotowania potraw, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urlop last minute. Jak wybierać, żeby nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 15:36
Słońce, plaża i pięciogwiazdkowy hotel. Tak wielu z nas wyobraża sobie upragniony wyjazd, decydując się na ofertę last minute. - Zanim kupimy taką wycieczkę, warto, żebyśmy sprawdzili wiarygodność biura podróży - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia Hubert Plichta, prawnik ze Stowarzyszenia AQUILA. Co możemy zrobić, kiedy już zostaniemy oszukani?
rozwiń zwiń