Zabezpiecz skórę przed słońcem. Ważna ochrona i picie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 14:49
Polskę zalała fala upałów, a to dopiero środek czerwca i nawet kalendarzowe lato jeszcze przed nami. Dlatego warto przypomnieć sobie, jak dbać o skórę, jeśli chcemy wystawiać się na promienie słoneczne lub prowadzić aktywne działania w terenie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Lesterman

Opalanie 1200.jpg
By nie mieć czerniaka, korzystaj ze słońca rozsądnie

Cały chłodny i deszczowy maj czekaliśmy na poprawę pogody. A czerwiec z rozmachem zaserwował nam upały i niemal afrykańską pogodę. Ale należy być ostrożnym wystawiając twarz do słońca. Bo jego nadmiar nie jest korzystny dla skóry.


Posłuchaj
06:34 Jedynka-18-06-2021-cztery-pory-roku-kosmetolog.mp3 Jak ochronić skórę przed promieniami słonecznymi (Cztery pory roku/Jedynka)

 


czerniak1200x660.jpg
Profilaktyka czerniaka, czyli kiedy pieprzyk przestaje być zwykłym pieprzykiem

Kosmetyki z filtrem

- Lato to przede wszystkim ochrona i nawadnianie - przypomina te dwie zasady Joanna Chatizow, kosmetolog. W taką pogodę jak teraz trzeba przede wszystkim pamiętać o filtrach. Jeżeli ktoś idzie tylko do sklepu lub zamierza siedzieć na zadaszonym tarasie, to - jeżeli w używanych codziennie kosmetykach jest filtr UVB - będzie to wystarczająca ochrona. Ale jeżeli ktoś zamierza pójść na długi spacer, jeździć na rowerze czy biegać, należy pomyśleć o silniejszym filtrze. Bo za starzenie się skóry odpowiedzialne jest nie tylko opalanie raz do roku, ale i codzienny kontakt z promieniami słonecznymi.

Kosmetolog wyjaśnia, na czym polegają różnice w numeracji filtrów. Im wyższy numer, tym później dojdzie do oparzenia skóry. - Jeżeli po pół godziny nasza skóra zaczyna czerwienieć, to filtr 30 opóźni powstawanie oparzeni po 30x30 minutach, czyli po 15 godzinach - daje przykład.

Warto też pamiętać, że po wyjściu z wody trzeba znów ochronić ciało kosmetykiem z filtrem, nawet jeśli jest wodoodporny. Bo każdy kosmetyk się ściera, a po wyjściu z wody i wytarciu się zostaje na ręczniku.

Dbaj o całe ciało, nie tylko o twarz

Joanna Chatizow przypomina, żeby pamiętać również o zabezpieczeniu rąk, szczególnie dłoni. - Ręce też zabezpieczamy kosmetykiem z filtrem - radzi. Może to być taki sam krem z filtrem jak do twarzy, ale jeśli ktoś zamierza być dłużej na słońcu, to lepsze będą takie kremy, jakich używa się na plaży. I smarować dłonie po każdym myciu.

Kosmetolog powołuje się na ostatnie doniesienia, że skóra osób, które chorowały na COVID-19 lub zostały zaszczepione, jest bardziej wrażliwa na słońce. Dlatego 3 do 4 tygodni po infekcji lub szczepieniu warto ograniczyć aktywność na słońcu. Nie należy lekceważyć nawet słońca zakrytego chmurami. I pamiętać o piciu dużej ilości płynów. Normy przewidują 30 ml na kilogram wagi ciała.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: "Cztery pory roku"

Prowadzi: Joanna Racewicz

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 18.06.2021 r. 

Godzina emisji: 11.22

ag


Czytaj także

Jak się opalać, by się nie "przypalić"?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 14:16
- Niektórzy mówią: opalam się na czerwono. Nie ma czegoś takiego, jak "opalanie na czerwono". Opalenie na czerwono to jest oparzenie - powiedziała w Jedynce prof. Lidia Rudnicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solaria pod lupą. Jeden raz nam nie zaszkodzi?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 19:23
Większość z nas łaknie światła, zarówno tego sztucznego, jak i naturalnego. Z powodu jego braku wymyślono solarium, które przez dekady wydawało się dobrym rozwiązaniem. Dziś już  wiemy, że prawda o sztucznych lampach jest inna.
rozwiń zwiń