Łukasz Małecki nadesłał zdjęcia publikacji wydawnictw podziemnych przepisywanych i przechowywanych w mieszkaniu lub piwnicy Anny i Stefana Małeckich, opaski biało-czerwonej z czasów strajku solidarnościowego po wydarzeniach bydgoskich Stefana Małeckiego, odznaki honorowej za działalność na rzecz opozycji antykomunistycznej przyznanej pośmiertnie Annie Małeckiej czy Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski Stefana Małeckiego za zasługi m.in. w opozycji antykomunistycznej. Na pełnych emocji fotografiach, widzimy rodzinę oglądającą wyjątkowe pamiątki po dziadkach.
- Jestem przekonany, że warto rozmawiać z dziećmi o historii właśnie w takiej konwencji, że historie jednostek, historie rodzin, kształtują tę historię, o której czytamy w podręcznikach; że to nie są dwie różne przestrzenie - mówi w radiowej Jedynce Łukasz Małecki. - Historię państwa budują rodziny - dodaje.
04:10 Jedynka 2021_08_30-09-47-38.mp3 Rozmowa z Łukaszem Małeckim - laureatem pierwszego miejsca w akcji "Moje archiwum" (Lato z Radiem/Jedynka)
"Chwytały za serce"
Michał Góras, prezes Polskiej Fundacji Narodowej i przewodniczący kapituły, powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że materiały przysłane przez Łukasza Małeckiego "mocno chwytały za serce".
04:14 Jedynka 2021_08_30-11-36-17.mp3 Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras o akcji "Moje Archiwum" (Lato z Radiem/Jedynka)
Moc zgłoszeń
Słuchacze masowo wzięli udział w akcji, nadsyłając prawdziwe skarby odnalezione - często po wielu latach - w zakamarkach domowych archiwów. Jedna ze słuchaczek przesłała zdjęcie furażerki Taty, który należał do służby porządkowej podczas wizyty Jana Pawła II w Poznaniu w czerwcu 1983. Inny ze słuchaczy podzielił się zdjęciem radiostacji podziemnego Trzeciego Szeregu Solidarności Podbeskidzia wraz z anteną. Otrzymaliśmy również klisze ze zbiorem podziemnych znaczków pocztowych ośmieszających władze komunistyczne, skanami dokumentów poświęconych żołnierzowi Armii Krajowej, czy znaczkami olsztyńskiej "Solidarności". Konkurs rozpoczął się 12 lipca i trwał do końca wakacji.
Kapituła "Mojego Archiwum" obradowała w składzie: Michał Góras (Członek Zarządu Polskiej Fundacji Narodowej), dr Karol Nawrocki (Prezes IPN), Mariusz Olczak (Dyrektor Archiwum Akt Nowych), dr hab. Lucyna Harc (Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych), Magdalena Szturemska (Zastępca Kierownika Redakcji Rozrywki Programu 1 Polskiego Radia) i Magdalena Angiel-Binek (Zastępca Sekretarza Programu 1 Polskiego Radia).
Szczegóły akcji, nazwiska laureatów oraz zdjęcia pamiątek można zobaczyć TUTAJ.
mg/kh